fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Resort zdrowia zaprasza przedstawicieli środowiska medycznego na posiedzenie Zespołu Trójstronnego na rozmowy ws. wynagrodzeń w służbie zdrowia

Na dziś zaplanowano posiedzenie Zespołu Trójstronnego, na którym omawiane będą kwestie m.in. wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Resort zdrowia szuka nowej formuły dialogu ze środowiskiem medycznym. Dlatego do udziału w spotkaniu – obok tych medyków, którzy protestują – zaproszeni są również ci, którzy nie wyszli na ulice.

120 miliardów – tyle przewiduje tegoroczny budżet na służbę zdrowia. Wyższych nakładów i wzrostu wynagrodzeń żądają medycy. Dlatego wyszli na ulice. Do protestu medyków nie przyłączyła się „Solidarność”, która postulaty zgłaszane przez protestujących uznała za zaporowe.

– W tej chwili przypomina to raczej happening niż protest. Myślę, że warto zapoznać się z cyframi. Dzisiaj naprawdę te wynagrodzenia w sposób znaczący wzrosły. Jeśli ktoś mówi, że tak nie jest, to mówi nieprawdę – mówi przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, Maria Ochman.

Według zapowiedzi rządu, nakłady na zdrowie będą rosły – tak, by dojść do 7 proc. PKB. Postulaty medyków idą jednak znacznie dalej – zaznacza rzecznik rządu Piotr Müller.

– Oznaczałoby to, że nakłady na służbę zdrowia nagle wzrosłoby do 10 proc. PKB – zwrócił uwagę Piotr Müller.    

Postulaty medyków są zbyt ogólne i nie są realne do wykonania w tak krótkim okresie – uważa minister zdrowia Adam Niedzielski. Stąd nie rekomenduje on spotkania medyków z premierem Mateuszem Morawieckim.

– Dlatego też poprosiliśmy pana ministra (zdrowia), aby wraz ze stroną społeczną skonkretyzował te postulaty tak, aby faktycznie można było usiąść do konkretnych rozmów – podkreślił Piotr Müller.   

Dziś o godz. 12.15 rozpocznie się posiedzenie Zespół Trójstronny. Udział w rozmowach mają wziąć także te związki zawodowe, które nie wyszły na ulice. Minister zdrowia chce zająć się m.in. ustawą o minimalnym wynagrodzeniu w służbie zdrowia, bo to przeciwko niej protestuje grupa medyków. Przepisy chwaliła „Solidarność”. Dzisiejsze spotkanie ma służyć dyskusji o tym, w jaki sposób pensje w służbie zdrowia będą rosły, przy rosnących nakładach na zdrowie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl