fot. pixabay.com

Resort zdrowia poinformował, że w Polsce nie występuje zagrożenie związane z szerszym rozprzestrzenianiem się małpiej ospy

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że obecnie nie ma zagrożenia szerszym rozprzestrzenianiem się małpiej ospy. Przypadki choroby zarejestrowano ostatnio m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Austrii. Rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, poinformował, że sytuacja jest monitorowana przez służby sanitarne.

Wiceminister Wojciech Andrusiewicz przekazał, że Państwowy Zakład Higieny otrzyma niebawem narzędzia do sekwencjonowania zakażeń małpiej ospy.

– Polskie służby sanitarne, ale również Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, na bieżąco monitorują sytuację u naszych sąsiadów, ale także na całym świecie. Przebieg i rozwój zakażeń są na bieżąco śledzone. Informacje spływają na bieżąco do Ministerstwa Zdrowia. Państwowy Zakład Higieny będzie niedługo wyposażony w możliwość sekwencjonowania zakażeń pod kątem wykrywania m.in. małpiej ospy, ale to jest bardzie sytuacja, w której dmuchamy na zimne, niż miałoby być to rzeczywistym zagrożeniem – powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Małpia ospa to odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce.

Wśród jej symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy, oraz wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Objawy – wg Światowej Organizacji Zdrowia – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl