fot. twitter/MieszkanieDlaMłodych

Resort rozwoju pracuje nad nowym pakietem mieszkaniowym

W Ministerstwie Rozwoju powstał nowy pakiet mieszkaniowy. Dzisiejsza prasa poinformowała, że program został oparty na Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych i współpracy z samorządami. Ma on zastąpić program „Mieszkanie Plus”.

Wicepremier Jarosław Gowin wskazał, że gminy mają ogromne zasoby gruntów pod budowę mieszkań, ale często problemem są pieniądze. Zaznaczył, że nowy program ma przełamać ten impas.

Jarosław Gowin podkreślił też, że wciąż w naszym kraju odczuwany jest dramatyczny deficyt lokali, który jest szacowany na około 2 miliony. Ocenił przy tym, że program „Mieszkanie Plus” był pierwszą próbą zmierzenia się z tym wyzwaniem.

Dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista, liczy, że pomysł Jarosława Gowina okaże się sukcesem.

– Jeśli założymy, że będzie to realizowane przy współpracy z samorządami i pojawią się fundusze, a pod względem organizacyjnym będzie to sprawnie robione, to jako Polska mamy szansę na przezwyciężenie problemu mieszkaniowego, który jest jedną z największych bolączek. Samo założenie programu, jakim jest współpraca z samorządami, jest bardzo trafnym pomysłem, ponieważ część tego typu problemów spada na gminy. Odciążenie gmin jest wielką potrzebą Polski – powiedział dr Grzegorz Piątkowski.

Ekonomista zwrócił uwagę, że problem z dostępem mieszkań dotyczy w Polsce szczególnie ludzi młodych. Wskazał, że przekłada się to m.in. na decyzje dotyczące założenia rodziny.

RIRM

drukuj