Resort rolnictwa nieprzygotowany na kryzysowe sytuacje

Komentarz posła Krzysztofa Jurgiela (PiS), przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na temat bieżącej sytuacji w polskim rolnictwie.

Pan minister Sawicki od 1 sierpnia (do momentu wprowadzenia embarga) jeździ i przedstawia w telewizji co to on nie załatwił, jakie ma sukcesy.

W praktyce okazuje się, że tuż po rozpoczęciu procesu Komisja Europejska zatrzymała sprawę przyjmowania wniosków w związku z tym, że minister Sawicki nie przygotował procedury dotyczącej właściwej kontroli składanych wniosków pod względem ich ilości, a więc wniosków dotyczących wysokości rekompensat.

Może się to odbić na polskich rolnikach, ponieważ była to prowizorka. Nie przygotowano tego, nie uzgodniono z komisją i dlatego komisarz Ciolos, który miał być dziś na posiedzeniu komisji, odwołał przyjazd do Polski, ponieważ te sprawy wymagają wyjaśnienia.

Minister Sawicki mówi o tym, że chce więcej środków. Dziś, na komisji rolnictwa zapytamy przedstawiciela resortu, co się stało z rezerwą 400 mln euro, która mogłaby być wykorzystana w przypadku zakłóceń na rynku. Z tych – na razie nie oficjalnych – informacjach, które chcemy potwierdzić wynika, że polski rząd i minister Sawicki zgodził się na rozwiązanie tej rezerwy. Oznacza to, że tej rezerwy w tym roku, w starym budżecie nie będzie. Ona z dniem 1 października ma ulec rozwiązaniu i mają nastąpić zwroty do poszczególnych państw, proporcjonalnie do wpłacanych kwot.

Minister Sawicki zapowiada w mediach, że walczy o zwiększenie środków ze źródła, którego najprawdopodobniej nie ma. Te informacje otrzymałem wczoraj, wymagają one sprawdzenia.

Kolejnym skandalem jest nieprzygotowanie resortu do spraw kryzysowych. Mówię o Afrykańskim Pomorze Świń, gdzie w woj. podlaskim rolnicy zostali pozostawieni sami sobie. Tam rynek wieprzowiny całkowicie upada.

Teraz mamy kolejne sprawy: owoce i warzywa. Tutaj także rząd jest nieprzygotowany. Co to znaczy, że są zawyżone wnioski? Oznacza to, że Agencja Rynku Rolnego, która zdaniem ministra miała wykonywać kontrole, mogła je wykonywać nierzetelnie. Trudno dzisiaj o dokładne powody, ale – jak już wspominałem – na Komisji Rolnictwa będziemy o to pytali.

RIRM

 

Wypowiedź posła Krzysztofa Jurgiela:

 


Pobierz

Pobierz

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl