fot. flickr.com

Resort klimatu i środowiska: Jeszcze w tym roku zainicjujemy plan dla Puszczy Białowieskiej

Jeszcze w tym roku zainicjowany zostanie wymagany przez UNESCO plan dla Puszczy Białowieskiej – zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Opracowanie planu jest konieczne, ponieważ Puszcza jest na liście Światowego Dziedzictwa.

Wiceminister, który brał udział w posiedzeniu sejmowej komisji środowiska podkreślił, że jedną z jego pierwszych decyzji jako Sekretarza Stanu było to, by zainicjować opracowywanie planu dla Puszczy Białowieskiej.

„Takie zobowiązanie mamy i wynika z dokumentów” – przypomniał.

Chodzi o opracowanie zintegrowanego planu zarządzania Puszczą Białowieską jako Obiektem Światowego Dziedzictwa. Taki dokument wymagany jest przez UNESCO. Polska strona zobowiązała się do jego stworzenia, choć powinien on powstać kilka lat temu. Od 2014 r. cała Puszcza jest na liście Światowego Dziedzictwa.

Edward Siarka dodał, że zespół ekspercki dokonał „całego przeglądu tego problemu z Puszczą Białowieską, zostały wypracowane pewne konkluzje, które pokazują, w jaki sposób powinniśmy postępować jako Polska i jakie decyzje powinny być podjęte”.

W maju 2018 r. ówczesny resort środowiska informował, że minister Henryk Kowalczyk powołał taki zespół, a jego zadaniem miało być znalezienie kompromisu i rekomendacji dot. sposobu ochrony Puszczy Białowieskiej.

Wiceminister poinformował, że jeszcze w tym roku „chcemy oficjalnie zainicjować opracowanie planu dla Puszczy, abyśmy dotrzymali tego terminu, który jest zapisany”. Przyznał jednak, że będzie to bardzo trudne ze względu na „wieloaspektowość tego problemu”. Dodał, że plan będzie przedstawiony do zaopiniowania przez UNESCO, a następnie przyjęty.

W lutym 2018 roku Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych informował, że taki plan ma powstać do 2021 r.

„Zgodnie z rekomendacjami UNESCO oraz Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), wspólnie z Białorusią musimy przygotować zintegrowany plan zarządzania Puszczą Białowieską jako dziedzictwem UNESCO. Ma on powstać najpóźniej do 2021 roku” – mówił Andrzej Konieczny.

Edward Siarka dodał, że przygotowanie planu jest skomplikowane, bo wymagać on będzie też m.in. przygotowania odpowiednich dokumentów dla trzech puszczańskich nadleśnictw (Browsk, Hajnówka i Białowieża), lokalnej jednostki wojskowej, a także planu przeciwpożarowego dla Puszczy.

Transgraniczny Obiekt Światowego Dziedzictwa „Białowieża Forest” obejmuje ok. 141 tys. ha. Całkowita powierzchnia (ze strefą buforową) wynosi ponad 308 tys. ha.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl