PAP/Wojtek Jargiło

Resort infrastruktury zwiększy kontrole na drogach dojazdowych do granicy z Ukrainą

Ministerstwo Infrastruktury zareagowało na protest polskich przewoźników na granicy z Ukrainą. Kontrole na drogach dojazdowych do przejść granicznych zostaną wzmożone.

Protest polskich przewoźników na granicy z Ukrainą trwa już prawie miesiąc. Na przejściach granicznych tworzą się wielokilometrowe korki. W 65-kilometrowej kolejce do przejścia w Hrebennem czeka 900 tirów.

Przewoźnicy domagają się przywrócenia systemu zezwoleń komercyjnych. Nie będzie to dotyczyło transportów z pomocą humanitarną oraz sprzętem wojskowym. Postulują też o likwidację systemu e-kolejek po stronie ukraińskiej. Minister infrastruktury, Alvin Gajadhur, spotkał się z przedstawicielem protestujących. Demonstranci mieli zgodzić się na złagodzenie blokad pod warunkiem, że kontrole drogowe zostaną wzmożone.

– Zadeklarowałem wspólnie z szefami innych służb, że te kontrole będą bardziej nasilone, głównie na drogach dojazdowych do tych przejść granicznych, gdzie są blokady – oznajmił szef resortu infrastruktury.

Kontrole mają mieć miejsce się na MOP-ach i parkingach. Będą to wspólne działania Inspekcji Transportu Drogowego, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej i Policji. Funkcjonariusze będą weryfikować, co znajduje się w transportach.

– Będziemy oczywiście skupiać się również na przewozach humanitarnych, aby potwierdzić, że to rzeczywiście jest pomoc humanitarna – zaznaczył szef Krajowej Administracji Skarbowej, Bartosz Zbaraszczak.

Po rozmowach z przewoźnikami Polska wyszła również z propozycją, by otworzyć dodatkowy pas dla wracających „na pusto” z Ukrainy. Na postulat jest już zgoda Kijowa. Otwarcie pasa potwierdził minister infrastruktury tego kraju. 

„Otwieramy przejście Uhrynów-Dołhobyczów dla ruchu pustych ciężarówek wyjeżdżających z Ukrainy. W wyniku długich negocjacji wspólnie podjęliśmy tę decyzję z Ministerstwem Infrastruktury Polski” – poinformował ukraiński minister infrastruktury, Ołeksandr Kubrakow.

Protest polskich przewoźników jest wykorzystywany przez reżimy w Moskwie i Mińsku – wskazał pełnomocnik rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej, Stanisław Żaryn.

„W związku z przedłużającym się protestem przewoźników na granicy Polski i Ukrainy, propagandy obu reżimów w działaniach na kierunku polskim eksploatują ten właśnie wątek, starając się wykazać, iż protest dowodzi wrogości między Polakami i Ukraińcami” – zwrócił uwagę.

Polska zawnioskowała o to, by umowa między Ukrainą a Unią Europejską, której liberalizacja stała się punktem zapalnym, była jednym z tematów obrad unijnej Rady ds. Transportu. Posiedzenie Rady odbędzie się w poniedziałek w Brukseli. Polscy przewoźnicy domagają się reakcji ze strony Unii Europejskiej. Jeśli jej zabraknie to – jak mówią – protest zostanie zaostrzony. 1 grudnia protest rozpoczęli też Słowacy.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl