Fot. Tadeusz Maciejiczek

„Gość oczekiwany” Z. Kossak-Szczuckiej wystawiony w audytorium Muzeum „Pamięć i Tożsamość”

W audytorium Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu w niedzielę 3 grudnia wystawiona została sztuka „Gość oczekiwany” Zofii Kossak-Szczuckiej. Spektakl wyreżyserowała s. Jadwiga Wyrozumska, elżbietanka. Wzięło w nim udział ponad 50 aktorów z Zespołu Teatralnego z parafii św. Elżbiety w Cieszynie.

W niedzielę w audytorium Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu wystawiony został spektakl teatralny „Gość oczekiwany” Zofii Kossak-Szczuckiej w reżyserii s. Jadwigi Wyrozumskiej, elżbietanki. Przedstawienie przygotował Zespół Teatralny z parafii św. Elżbiety w Cieszynie.

Sztuka wystawiona w niedzielę w toruńskim Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, napisana przez Zofię Kossak-Szczucką, przedstawia losy bohaterów stanowiące ilustrację postaw ludzi wobec Boga. Zachęca ona do refleksji nad miejscem Boga w życiu człowieka. Zamysłem samej autorki było to, by spektakl wystawiały teatry amatorskie, co wyraziła we wstępie do dramatu.

Fabuła dramatu opiera się na popularnej śląskiej bajce, gdzie Bóg nieustannie przychodzi do ludzi i choć jest wciąż odtrącany, nie poddaje się i wielokrotnie powraca. Hojnie obdarowuje On tych, którzy przyjmują go w prostocie i bezinteresownej miłości. Bajka, a zarazem dramat, przestrzega jednak przed tym, by relacji z Bogiem nie traktować w sposób przedmiotowy, oczekując spodziewanych korzyści.

Zamiarem Zofii Kossak-Szczuckiej było to, aby każdy widz po sztuce zadał sobie pytanie, jak przyjmuje Boga, który do niego przychodzi.

– Spektakl, trwający blisko trzy godziny, przyniósł wiele wzruszeń i emocji widzom, którzy po raz pierwszy mieli możliwość zapoznania się ze sztuką Zofii Kossak-Szczuckiej w audytorium toruńskiego Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Wiele wzruszeń, wiele pozytywnych emocji, wiele podziękowań przyniósł ten spektakl, który zostawił nas z pytaniem, jak miłujemy Boga w naszym codziennym życiu – mówił o. Robert Borzyszkowski CSsR z Radia Maryja, organizator wydarzenia.

Poruszająca treść dramatu sprawiła, że zyskał on uznanie Karola Wojtyły, późniejszego papieża św. Jana Pawła II, bardzo ceniącego teatr jako formę ewangelizacji poprzez sztukę.

W spektaklu w reżyserii s. Jadwigi Wyrozumskiej udział brało ponad 50 aktorów. Przedstawienie cieszyło się sporym zainteresowaniem; widzowie zapełnili prawie wszystkie miejsca w audytorium.

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl