fot. www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/logotypy

Resort edukacji i nauki wypowiedział trzy umowy wiążące stronę polską z Rosją w dziedzinie edukacji i nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki skutecznie wypowiedziało trzy umowy wiążące stronę polską z Rosją w dziedzinie edukacji i nauki. Zerwanie tej współpracy zapowiedział w marcu br. wiceszef resortu, Włodzimierz Bernacki.

Wiceminister edukacji, Tomasz Rzymkowski, poinformował, że proces wypowiadania umów z Federacją Rosyjską zakończył się w ubiegłym tygodniu.

Dodał, że postawa strony polskiej to jasny sygnał, że z państwem, które codziennie dokonuje zbrodni przeciwko ludności cywilnej, nie można współpracować.

– Pierwsza z tych umów była zawarta jeszcze w 1956 roku i zakładała utworzenie Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej pod Moskwą. Kolejna umowa dotyczyła Międzynarodowego Centrum Informacji Naukowej i Technicznej, która dawała możliwość współpracy i korzystania dwustronnie ze zdobyczy naukowych i technicznych przez naukowców Polskich i Rosyjskich. Umowa obowiązywała od 1969 roku, czyli jeszcze za czasów istnienia Związku Sowieckiego. Natomiast ostatnia umowa była zawarta w 1993 roku i dotyczyła współpracy w dziedzinie nauki i techniki – mówił wiceminister Tomasz Rzymkowski.

Zamrożone zostały też rozmowy z Rosją nt. uznawania dyplomów i świadectw obywateli Federacji Rosyjskiej w Polsce. Resort edukacji i nauki nie będzie do tych rozmów wracał.

Wiceminister Tomasz Rzymkowski zwrócił uwagę, że w ślad za Polską umowy o współpracy naukowej z Rosją wypowiadają inne państwa.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl