Republika zachodniopomorska? Z. Obrocki: To możliwe!

Zdaniem wiceprzewodniczącego Solidarności Rolników Indywidualnych Zbigniewa Obrockiego wyprzedaż polskiej ziemi może doprowadzić nawet do rozpadu państwa.

Z danych MSW wynika, że w latach 2011-2012 w woj. dolnośląskim obcokrajowcy nabyli 397 hektarów, a w zachodniopomorskim blisko 1506. Z kolei kontrola przeprowadzona przez NIK pokazuje, że powierzchnia zakupionej ziemi, m.in. przez spółki kontrolowane przez obcokrajowców, jest trzy a nawet czterokrotnie większa.

Wiceprzewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Zbigniew Obrocki zauważa, że polityka aktualnego rządu w kwestii ziemi diametralnie różni się od tej prowadzonej przez państwo polskie wcześniej.

– Nawet w Polsce przedwojennej obcokrajowcom nie wolno było kupować ziemi, nawet dzierżawa nie była możliwa. Od wieków wszystkie polskie rządy traktowały ziemię jako dobro narodowe, a teraz te ostatnie uznały, że ziemia jest takim samym towarem jak samochód czy jakieś dobra luksusowe, które można równie dobrze sprzedać – zauważa Zbigniew Obrocki.

W tym tygodniu do konsultacji społecznych  zostanie przekazany projekt nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Projekt jest jednak na wczesnym etapie prac. Zmiana przepisów ma dotyczyć ustawowego uregulowania sprawy cesji. Obecnie te kwestie regulują wewnętrzne przepisy ANR. Rząd bagatelizował tę sprawę – akcentuje Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych.

– Zebrano ponad 800 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum nt. sprzedaży ziemi. Poprzez te wszystkie protesty i akcje, które działy się w naszym kraju, społeczeństwo zrozumiało, że ziemia innymi drzwiami przechodzi w ręce obcokrajowców (…). Jeżeli 60 proc. ziemi w województwie zachodniopomorskim jest w rękach obcego kapitału, to wiadomo, że kiedyś mogą się upomnieć: przecież mamy 60 proc. ziemi, chcemy tu utworzyć autonomiczną republikę! – zauważa Wiceprzewodniczący.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl