X Międzynarodowe Dni Ks. Macieja Sarbiewskiego

Dziś pod hasłem: „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” rozpoczynają się X Międzynarodowe Dni Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego. Z tej okazji w Sarbiewie, Płońsku, Ciechanowie i okolicach odbędzie się szereg imprez oraz konferencji naukowych dotyczących życia i działalności ks. Kazimierza Sarbiewskiego SJ.

Pomysłodawcą zorganizowania tych dni jest dr Teresa Kaczorowska, która od dawna zajmuje się sylwetką księdza Sarbiewskiego i postanowiła przypomnieć jego postać. Pierwsze Dni Księdza Sarbiewskiego odbyły się w 2005 r. przy współpracy z ośrodkami kultury, z bibliotekami oraz ze szkołami i stały się jak podkreśla organizatorka wielkim odkryciem i zostały one przyjęte z zachwytem.

– Celem Dni jest wskrzeszenie pamięci ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, największego poety baroku w Europie, a przy tym teoretyka poezji, liryka baroku, wielkiego  uczonego. W tym celu został zorganizowany cały blok imprez. Są zawsze konkursy, koncerty, wystawy, spotkania autorskie i konferencje – mówi dr Teresa Kaczorowska.

Inauguracja X Międzynarodowych Dni Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego odbędzie się w piątek 9 maja o godz. 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej w Płońsku. Przewidziany jest między innymi koncert Magdy Umer z zespołem promujący płytę „ O laur Sarbiewskiego”. O godz. 21.00 w „Dworku” w Dłużniewie k. Sarbiewa rozpocznie się noc poetów.

W sobotę10 maja w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie o godz. 10.00 rozpocznie się konferencja naukowa, którą poprowadzą prof. Janusz Roboziński oraz dr Teresa Kaczorowska. W programie między innymi referat prof. dr hab. Elwiry Buszewicz na temat retoryczności w poezji ks. Sarbiewskiego, oraz wykład prof. dr hab. Jakuba Lichańskiego

W niedzielę 11 maja w kościele pw. Św. Stanisława B. i M. w Sarbiewie. odbędzie się Msza Św. w intencji ks. Sarbiewskiego. Następnie będzie miał miejsce koncert poetycko-muzyczny w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Prima Vista”  i aktora Henryka Boukołowskiego.

Dr Teresa Kaczorowska zapewnia, że warto wziąć udział w imprezie i poznać tak wybitną postać, jaką był ks. Sarbiewski.

– Warto przyjść na każdy punkt programu. Zachęcam wszystkich ogromnie. Nastrój w czasie tych dni jest zawsze wyjątkowy, bo serca rosną, kiedy przypominamy wielkiego rodaka. Te dni są wyjątkowe i nastrój, jaki panuje wtedy, budzi radość. Zapraszam wszystkich serdecznie – dodaje dr Kaczorowska.

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl