fot. https://pixabay.com/

Rekordowe podwyżki cen za energię cieplną

Szykują się rekordowe podwyżki cen za energie cieplną. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził wysokie stawki. Podwyżki wyniosą co najmniej kilkadziesiąt procent.

Wzrost opłat za ciepło, który przełoży się  na podwyżki czynszów, odczują przede wszystkim mieszkańcy spółdzielni i wspólnot. W zależności od tego, czy spółka ciepłownicza korzysta z węgla czy gazu, mowa jest o wzrostach sięgających od 100 złotych do kilkuset złotych miesięcznie.

Urząd Regulacji Energetyki wysokie stawki uzasadnił tym, że bez podwyżek wiele spółek ciepłowniczych straciłoby rentowność i nie mogło dostarczać ciepła systemowego.

Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert, ekspert ds. energetyki, wskazał, że powodem sytuacji jest kryzys energetyczny oraz niedobór surowców, w tym węgla.

– Należy mieć plan na wypadek niedoboru węgla w Polsce. Zasobność rynku jest na tyle duża, że powinno wystarczyć dla wszystkich. Wyzwaniem są wąskie gardła infrastrukturalne, które trzeba usunąć ze względu na to, że skokowo pozbywamy się węgla rosyjskiego na rzecz innych źródeł, które zwykle są zamorskie, a krajowe wydobycie nie zostanie odbudowane tak szybko, więc punktowo mogą pojawić się niedobory. Generalnie węgiel powinien być, natomiast jego cena będzie dalej rekordowa – mówił Wojciech Jakóbik.

Zdaniem redaktora wyższe opłaty za ciepło są nieuniknione. Ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie, a co za tym idzie restrykcje nakładane na surowce energetyczne z Rosji, nie można spodziewać się szybkiej poprawy sytuacji na rynku energii. Spółki ciepłownicze starają się zwiększać zakupy węgla i gazu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl