fot. PAP/Sebastian Borowski

Red. G. Górny o podróży apostolskiej papieża Franciszka: Jan Paweł II mówił, że III tysiąclecie chrześcijaństwa będzie należeć do Azji

Podróż papieża Franciszka wiązałbym ze słowami Ojca Świętego Jana Pawła II, który powiedział, że III tysiąclecie chrześcijaństwa będzie należeć do Azji. Obecnie mamy do czynienia z fenomenem wiosny Kościoła w krajach azjatyckich. W Korei Południowej jest największa liczba chrztów osób w wieku dorosłym. Widzimy pełne seminaria katolickie w Indiach, misjonarzy z Filipin, którzy jeżdżą w różne zakątki globu. W Indiach mamy do czynienia z podatną na chrześcijaństwo glebą kulturową, która jeszcze do tej pory nie doczekała się Dobrej Nowiny – powiedział red. Grzegorz Górny, publicysta, w audycji „Aktualności dni” na antenie Radia Maryja.

Ojciec Święty Franciszek rozpoczął podróż apostolską do Azji i Oceanii.

Podróż wiązałbym ze słowami Ojca Świętego Jana Pawła II, który powiedział kiedyś, że III tysiąclecie chrześcijaństwa będzie należeć do Azji. On to powiedział na progu tego tysiąclecia, kiedy wszystkie statystyki mówiły, że chrześcijanie w Azji stanowią zaledwie 3 proc. mieszkańców. Mamy do czynienia z najludniejszym kontynentem. Tam leżą najludniejsze państwa na kuli ziemskiej, czyli Indie i Chiny. Z drugiej strony mamy do czynienia z fenomenem wiosny Kościoła w krajach azjatyckich. W Korei Południowej jest największa liczba chrztów osób w wieku dorosłym. Widzimy pełne seminaria katolickie w Indiach, misjonarzy z Filipin, którzy jeżdżą w różne zakątki globu. W Indiach mamy do czynienia z podatną na chrześcijaństwo glebą kulturową, która jeszcze do tej pory nie doczekała się Dobrej Nowiny – mówił red. Grzegorz Górny.

Jan Paweł II wypracował pewien model podróży apostolskiej, który jego następcy przejęli. Oni go kontynuują – zauważył publicysta.

Jan Paweł II był pierwszym Papieżem, który wychodził na peryferie świata. Był „proboszczem” globalnej wioski – zaznaczył gość audycji „Aktualności dnia”.

Specyfika każdego z krajów jest zupełnie inna. W Indonezji przeważają muzułmanie, w Timorze Wschodnim katolicy, w Papui-Nowej Gwinei protestanci, w Singapurze buddyści – zwrócił uwagę publicysta.

Bardzo ważna jest Indonezja, dlatego że to jest czwarty pod względem liczebności kraj świata. Jest to największy muzułmański kraj świata, bo 87 proc. stanowią tam wyznawcy islamu. Jednocześnie jest to kraj, który jest stawiany jako wzór, gdzie można pogodzić demokrację i islam, bo w wielu krajach politolodzy zadają sobie pytanie, czy w ogóle jest możliwe pogodzenie ustroju demokratycznego z religią muzułmańską. Indonezja wydaje się taką najbardziej pozytywną odpowiedzią. Co ciekawe, tam nie ma – w porównaniu z innymi miejscami na świecie – napięć w relacjach między chrześcijanami a muzułmanami. Tam żyje ok. 10 proc. chrześcijan – zauważył red. Grzegorz Górny.

Cała rozmowa z red. Grzegorzem Górnym dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl