fot. PAP/Sebastian Borowski

Red. G. Górny: Czas politycznej drzemki już minął. Przed nami naprawdę poważne wyzwania

Czas politycznej drzemki, kiedy nam mówiono, że wszelkie poważne wyzwania zanikły, że jest czas postpolityki, czyli „administrowania ciepłą wodą w kranie”, już minął. Teraz widzimy, że przed nami naprawdę są poważne wyzwania. Chcemy o tym dyskutować. Suwerenność jest ważna w różnych wymiarach – mówił w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja red. Grzegorz Górny, publicysta, członek rady programowej Kongresu „Polska Wielki Projekt”, wskazując na cele przyświecające tegorocznej – 13. już – edycji tego wydarzenia.

Kongres „Polska Wielki Projekt” odbywa się już po raz trzynasty. Tematem tegorocznego wydarzenia jest suwerenność. [czytaj więcej]

– Dlatego, że widzimy, iż ona dzisiaj jest zagrożona. Z jednej strony musimy bronić naszej niepodległości przed wrogami (tutaj widzimy głównie niebezpieczeństwo imperializmu rosyjskiego), ale z drugiej strony musimy strzec naszej podmiotowości przed sojusznikami, dlatego że widzimy pewne niepokojące procesy w Unii Europejskiej, które zagrażają naszej podmiotowości i to zarówno politycznej, jak i gospodarczej – tłumaczył gość „Aktualności dnia”.

Idee przedstawione na poprzednich edycjach Kongresu nierzadko doczekały się przełożenia na konkretne rozwiązania. To, czy tegoroczne pomysły zostaną wdrożone, zależy tylko od woli klasy politycznej. Samo wydarzenie nie ma jednak charakteru politycznego.

– Szczególnie bym zwrócił uwagę na jeden jutrzejszy panel. On będzie o tyle wyjątkowy, że przyjadą niezwykli goście z zagranicy. Będzie to panel poświęcony sprawiedliwemu pokojowi, który może się opierać tylko na zadośćuczynieniach, odszkodowaniach, naprawieniu krzywd. Będą w tym panelu przedstawiciele z Grecji i z Namibii – przedstawiciele ludu Herero, który był ofiarą pierwszego ludobójstwa w XX wieku dokonanego przez Niemców w Afryce. Przedstawiciele ludu Herero w Namibii domagają się odszkodowań od Niemiec. W podobnej sytuacji są Grecy, którzy też domagają się reparacji wojennych – mówił publicysta.

Wskazał, że Polacy, wspólnie z Grekami i Herero budują międzynarodową koalicję na rzecz sprawiedliwości ws. uregulowania należności za niemieckie zbrodnie.

Podczas sobotniej części Kongresu poruszony zostanie także temat uniwersytetów, któremu poświęcono panel „Quo vadis universitas?”. Wydarzenie poruszy jednak jeszcze wiele innych istotnych tematów dotyczących kluczowych dla Polski kwestii.

– Myślę, że czas politycznej drzemki, kiedy nam mówiono, że wszelkie poważne wyzwania zanikły, że jest czas postpolityki, czyli „administrowania ciepłą wodą w kranie”, już minął. Teraz widzimy, że przed nami naprawdę są poważne wyzwania. Chcemy o tym dyskutować. Suwerenność (…) jest ważna w różnych wymiarach – nie tylko politycznym, gospodarczym, ale też kulturowym – zaznaczył red. Grzegorz Górny.

Kongres „Polska Wielki Projekt” odbywa się w dniach 2-4 czerwca w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Program wydarzenia zamieszczono [tutaj].

Całość rozmowy z red. Grzegorzem Górnym jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl