RDLP w Łodzi: Las to nie śmietnik

„Nieustannie, we współpracy z innymi służbami, walczymy z nielegalnym wyrzucaniem śmieci – niestety w związku z nowymi zasadami segregacji odpadów można zauważyć wzrost ilości śmieci wyrzucanych nielegalnie do lasu” – wskazuje w komunikacie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi. Dzieje się tak również, dlatego że śmieci z domostw odbierane są rzadziej, zwłaszcza w małych miejscowościach i wsiach, np. raz w miesiącu. Nie pomaga wzrost kosztu wywozu śmieci. Efekt jest taki, że ludzie pozbywają się odpadów na własną rękę … wywożąc je do lasu!

Z roku na rok wzrasta kwota, którą Lasy Państwowe przeznaczają na wywóz śmieci oraz ilość sprzątanych śmieci. W ubiegłym roku LP przeznaczyły niemal 20 mln zł, a z leśnych ostępów wywieziono ok. 108 tys. m³.

„Według danych z 2019 r. tylko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi zebrano około 5 tys. śmieci. To jakby rozładować w jednym miejscu 125 wagonów kolejowych (o pojemności 40 ). W naszej Dyrekcji w zeszłym roku przeznaczonych na ten cel zostało ok. 1 i pół miliona złotych. W lasach zarządzanych przez RDLP w Łodzi zainstalowany jest również w wielu miejscach monitoring – np. przy często zaśmiecanych parkingach” – podkreśla Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi.

Śmieci przybywa, ale rośnie także liczba udanych interwencji, a co za tym idzie – ukaranych za śmiecenie. 

„Sprawców wykrywamy coraz więcej także dzięki współpracy społeczeństwa. Po zgłoszeniu nielegalnego wysypiska Strażnicy leśni jadą we wskazane miejsce. I jak zawsze w tego typu przypadkach podejmują próbę ustalenia tożsamości właściciela śmieci. Jeśli udaje się ustalić do kogo należały odpady, zostaje on ukarany mandatem i coraz częściej zostaje zobowiązany do posprzątania nielegalnego wysypiska” – akcentuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi.

Ponad 80 proc. śmieci znajdowanych w lasach to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań, przez stare opony, a skończywszy na urządzeniach AGD i meblach.

„Zaśmiecanie lasu to szkodnictwo leśne – zadania w tym zakresie wykonują pracownicy Służby Leśnej, w szczególności służba terenowa (leśniczowie i podleśniczowie) oraz Straż Leśna. Nie zmienia to faktu, że każdy pracownik Lasów Państwowych jest odpowiedzialny za porządek w lesie. Tak samo jak każdy obywatel – lasy to dobro wspólne. Bez pomocy indywidualnych ludzi, wspólnych akcji leśników i społeczeństwa, bez stałych bywalców i miłośników lasu, którzy z każdego wyjścia do lasu wracają z workiem zebranych śmieci, byłoby jeszcze gorzej” – podkreśla Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi.

Społeczne zaangażowanie

Jak informują Lasy Państwowe znajduje się na szczęście coraz więcej osób, które dostrzegają problem śmieci w lesie i we własnym zakresie starają się z tym walczyć. Znakomitym tego przykładem jest społeczna akcja „Forest Heroes – Bohaterowie Lasu” zainicjowana przez Marzenę i Damiana Kublika, która za pośrednictwem portalu Facebook zrzesza ludzi, którzy nie godzą się na śmieci w lasach i w swoim wolnym czasie chodzą go sprzątać.

„Bohaterem Lasu może zostać każdy – bez względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania. Cieszy nas, że do akcji dołączają całe rodziny i szkoły. W ramach inicjatywy powstała również mapa Forest Heores w serwie internetowym Google Maps, na której możemy oznaczyć miejsca <<do posprzątania>> oraz po uprzątnięciu oznaczyć jako <<posprzątane>>” – wskazuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi..

Zebrać śmieci to jedno, ale co później z nimi zrobić?

Jedną z możliwości pozbycia się śmieci zebranych w lesie jest odwiezienie ich do pobliskiego Nadleśnictwa. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi w ramach programu „Czysty Las” w wielu Nadleśnictwach postawione zostały kontenery, do których można wrzucić zebrane w lesie śmieci.

Leśnicy wraz z mieszkańcami podejmują wiele małych inicjatyw – np. w Nadleśnictwie Kolumna lokalne organizacje zrzeszające rowerzystów i biegaczy zbierają śmieci, zostawiają je w umówionym miejscu, by ich wywozem zajął się zaprzyjaźniony leśniczy.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi zachęca do działania na rzecz czystych lasów – zaangażowania w akcję #zabierz5zlasu. Jak dołączyć do wyzwania?

  1. Ze spaceru do lasu zabierz minimum 5 śmieci.
  2. Sfotografuj je i wrzuć zdjęcie do internetu wpisując hasło akcji #zabierz5zlasu i oznacz znajomych.
  3. Oznaczone osoby robią dokładnie to samo – idą do lasu, zabierają śmieci, robią zdjęcie i w swoim poście oznaczają kolejne osoby.

„W ten prosty sposób z lasu znikają kolejne śmieci! Zachęcamy każdego kto kocha las – jeśli wybierasz się na spacer po lesie, weź ze sobą worek na śmieci i w ten sposób połącz przyjemne z pożytecznym” – akcentuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi.

***

Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko?

Jeśli wysypisko znajduje się na terenie LP wskazane jest zadzwonić do biura zarządzającego terenem Nadleśnictwa lub do Straży Leśnej (bezpośrednie kontakty na stronie Nadleśnictw) – oczywiście koniecznie należy podać jak najdokładniejszą lokalizację.

W innym przypadku należy sytuację zgłosić:

  •     Straży Gminnej lub Straży Miejskiej,
  •     Policji,
  •     Wójtowi gminy.

Patrycja Szustakowska, rzecznik prasowy RDLP w Łodzi/radiomaryja.pl

 

drukuj