fot. Agnieszka Dąbrowska

RDI zaapelowała o uczczenie pamięci polskich żołnierzy walczących pod Monte Cassino

Reduta Dobrego Imienia apeluje do mieszkańców miast o specjalne uczczenie 75. rocznicy bohaterskich walk polskich sił zbrojnych pod Monte Cassino na ulicach i skwerach im. 2 Korpusu Polskiego, gen. Władysława Andersa oraz żołnierzy spod Monte Cassino – napisano w komunikacie przesłanym w piątek PAP.

RDI zaproponowała, by w dniach 11 – 18 maja ,,każda szkoła, ulica, każdy skwer i plac imienia 2 Korpusu Polskiego, Generała Władysława Andersa oraz żołnierzy spod Monte Cassino stały się miejscem pamięci, ozdobionym biało czerwonymi flagami i kwiatami”.

,,Chcemy, aby Polska przepełniła się miejscowościami i miastami, w których – zwłaszcza w tym szczególnym czasie – pamięta się o tych, którzy choć na obcej ziemi, do końca walczyli za Ojczyznę” – podkreślił prezes Reduty Maciej Świrski, cytowany w komunikacie.

RDI przypomniała, że jej działania odbywają się pod patronatem Anny Marii Anders, córki generała Władysława Andersa i pełnomocnik Premiera RP do spraw dialogu międzynarodowego.

Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów był w czasie drugiej wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach zdobył je II Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Na przełomie 1944 i 1945 r. na zboczach Monte Cassino powstał polski cmentarz wojskowy, który jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Spoczywa na nim 1072 polskich żołnierzy. Został tam również pochowany generał Anders, który zmarł w Londynie w 1970 r. Na murze wokół cmentarza umieszczono sentencję: ,,Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.

Więcej informacji o wydarzeniach z maja 1944 r. można uzyskać na stronie: https://montecassino75lat.pl.

PAP/RIRM

drukuj