fot. flickr.com

RCB: W środę dwie osoby zatruły się tlenkiem węgla

Dwie osoby zatruły się w środę tlenkiem węgla. Od 1 października z powodu zatrucia czadem zmarły 44 osoby – poinformowało w czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Dwie dorosłe osoby, 64-letni i 50-letni mężczyzna, zatruły się śmiertelnie tlenkiem węgla w środę w Świebodzicach na Dolnym Śląsku.

Jak informował w środę PAP Paweł Szydłowski z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy, strażacy zostali wezwani do interwencji w Świebodzicach po informacji z Centrum Powiadomienia Ratunkowego.

„Ktoś zadzwonił, że widzi przez okno w mieszkaniu osobę leżącą na podłodze. Strażacy wyważyli drzwi wejściowe. Dowódca zastępu stwierdził w mieszkaniu bardzo wysokie stężenie tlenku węgla na poziomie 400 jednostek, podczas gdy już 50 to groźne dla życia stężenie” – powiedział strażak.

Lekarz stwierdził zgon dwóch dorosłych osób przebywających w mieszkaniu.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. Powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych przy niedostatku tlenu w atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.

W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

„Pamiętajcie, aby nie zakrywać kratek wentylacyjnych, a także regularnie sprawdzać szczelność przewodów kominowych” – zaapelowało w czwartek RCB na Twitterze.

PAP/RIRM

drukuj