fot. PAP/Tomasz Gzell

Raport ws. katastrofy ekologicznej

Powołany przez minister klimatu i środowiska, Annę Moskwę, zespół, który wyjaśnia przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze, przedstawił wstępny raport z prowadzonych prac. W zespole eksperckim pracowało 49 naukowców z 14 instytucji badawczych i polskich uniwersytetów.

Zespół „pod lupę” wziął niemal trzy tysiące próbek wody.

– To nie oznacza, że zespół kończy swoje działania. To nie oznacza, że jesteśmy na etapie, kiedy wszystko wiemy, kiedy potrafimy udzielić odpowiedzi na każde pytanie – zaznacza Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska.

Z Odry wyłowiono około 249 ton śniętych ryb. Do takiej sytuacji doprowadziły panujące warunki atmosferyczne i hydrologiczne. Ponadto – jak podkreślają eksperci – jakość wody w Odrze od lat pozostawia wiele do życzenia.

– Przez długi czas nie padało, przez dwa miesiące nie było istotnych opadów, co spowodowało, że w Odrze wody było mało – mówi dr hab. Agnieszka Kolada, Instytut Ochrony Środowiska.

Niski stan wody, wysoka temperatura i nasłonecznienie przyczyniły się do zakwitu tzw. złotych alg.

– Obecność prymnesium parvum została wykazana ponad wszelką wątpliwość – zaznacza dr hab. Agnieszka Kolada.

Obecność toksyn w wodach rzeki potwierdziły także badania wykonane w Czechach.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl