PAP/Marcin Obara

Rafał Trzaskowski opublikował swój program wyborczy

W czwartek wieczorem na oficjalniej stronie Rafała Trzaskowskiego opublikowany został jego program wyborczy.Inicjatywa ws. ustawy o związkach partnerskich, przywrócenie refundacji in vitro, plan naprawy sądownictwa – to niektóre z postulatów.

Program zatytułowany „Nowa Solidarność” został podzielony na trzy części. W pierwszym dziale – „My i nasi najbliżsi” – Rafał Trzaskowski przedstawia pomysły związane z przedsiębiorczością, ochroną zdrowia oraz edukacją. Kandydat chce, aby wydatki na ochronę zdrowia już w przyszłym roku wzrosły do co najmniej 6 proc. PKB.

W kolejnym rozdziale – „Nasze otoczenie” – padają postulaty światopoglądowe. To m.in. wdrożenie tzw. konwencji antyprzemocowej, projekt ustawy ws. równej płacy dla kobiet i mężczyzn oraz zapewnienie weta w przypadku każdej inicjatywy zaostrzającej tzw. prawo aborcyjne. Polityk gwarantuje nienaruszalność programu „Rodzina 500 plus”.

W ostatniej części – „Nasze państwo, nasza wspólnota” – Rafał Trzaskowski deklaruje naprawę wymiaru sprawiedliwości, który – jego zdaniem – został zniszczony działaniami PiS.

Zdaniem posła Jana Mosińskiego, Rafał Trzaskowski tak długo zwlekał z przedstawieniem programu, ponieważ konkretnych propozycji dla Polski po prostu nie ma.

– Program jest podobny do projektów, które pisane mamy jako Prawo i Sprawiedliwość. Nie chcę mówić o plagiacie ze strony Rafała Trzaskowskiego. Nakłady 6 proc. PKB na służbę zdrowia to są postulaty Prawa i Sprawiedliwości. To pokazuje, dlaczego Rafał Trzaskowski tak długo zwlekał z opublikowaniem programu wyborczego – po prostu go nie miał. Trochę wziął z Prawa i Sprawiedliwości, trochę z innych formacji, trochę ze swojego programu wyborczego na urząd prezydenta miasta Warszawy – zauważył Jan Mosiński.

Do urn pójdziemy już w najbliższą niedzielę. Druga tura wyborów, jeżeli będzie konieczna, odbędzie się 12 lipca.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj