fot. pixabay.com

Rada Rodziny z zadowoleniem przyjęła włączenie rodziców wcześniaków do tzw. grupy zero

Rada Rodziny działająca przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej z zadowoleniem przyjęła włączenie rodziców wcześniaków do tzw. grupy zero. Oznacza to, że będą oni szczepieni w tym samym czasie, co medycy.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, przekazał, że rodzice dzieci urodzonych zbyt wcześnie zostali włączenia do „etapu zero” w Narodowym Programie Szczepień. Wszystko po to, aby mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach.

„Priorytet w dostępie do szczepień musi wynikać ze szczególnego ryzyka i potrzeby, a nie znajomości lub statusu publicznego” – napisał minister, nawiązując do [afery] z zaszczepieniem grupy 18 celebrytów i artystów, którzy otrzymali szczepienie poza kolejnością.

Rada Rodziny od dawna wskazuje, że dla wcześniaków obecność rodzica jest podstawowym elementem zapewnienia prawidłowego rozwoju i dania poczucia bezpieczeństwa – zaznaczyła przewodnicząca Rady Rodziny, Dorota Bojemska.

– Rodzic dziecka urodzonego przedwcześnie jest elementem, jest członkiem zespołu leczącego i tak powinien być traktowany. W tym kontekście włączenie rodziców wcześniaków do tzw. grupy zero jest bardzo dobrą decyzją, ponieważ rodzic nie jest oddzielony od dziecka. To w różnych aspektach wpływa na poprawę stanu dziecka i więzi rodzinnych. Jest to kompleksowa i dalekowzroczna decyzja – wskazała Dorota Bojemska. 

Szefowa Rady Rodziny zaznaczyła, że warto zastanowić się nad włączeniem do tzw. grupy zero także rodziców dzieci zmagających się z chorobami onkologicznymi.

W połowie stycznia ruszy kolejny etap szczepień. Wtedy szczepieni będą m.in. seniorzy, pracownicy domów pomocy społecznej oraz służby mundurowe.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl