fot. twitter.com

R. Tillerson przybędzie dziś do Polski. W planach m.in. spotkanie z prezydentem Dudą

Do Polski przybędzie dziś sekretarz stanu USA Rex Tillerson. Szef amerykańskiej dyplomacji spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Jutro natomiast będzie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim.

Planowane są także spotkania Rexa Tillersona z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem oraz prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

Przyjazd do Polski sekretarza stanu ma swoją wymowę – wskazuje prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog.

– Z polskiego punktu widzenia ważne jest, że sekretarz stanu USA przyjeżdża do naszego kraju. Wiadomym jest, jakie relacje z Amerykanami nas łączą. Równie ważne jest to, że przyjeżdża nie do Berlina, ale do Warszawy. W tych wszystkich napięciach, jakie na kontynencie europejskim nastały, widać, że Polska ma szczególne znaczenie dla Stanów Zjednoczonych. We wszystkich konfliktach z Unią Europejską, jakie mamy, też ma swoją wymowę, ale również jeżeli weźmiemy pod uwagę perspektywę budowania układanek politycznych typu wzmocnienie Grupy Wyszehradzkiej, czy tzw. idei Trójmorza – podkreśla prof. Mieczysław Ryba.

Wizyta sekretarza stanu USA może być okazją do konkretnych rozmów – podkreśla politolog Marcin Krzyżanowski.

– W agendzie tych spotkań będzie rozmowa o polityce energetycznej, czyli uniezależnieniu się Polski od gazu z Rosji i zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego, ale to są już wymierne owoce tych spotkań i współpracy. Pewnie będzie rozmowa o kolejnych dostawach gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. Na pewno jednym z tematów będzie również współpraca wojskowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi – po pierwsze,  obecności wojsk amerykańskich w Polsce, a po drugie, modernizacja polskiej armii – mówi Marcin Krzyżanowski.

Prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z sekretarzem Rexem Tillersonem m.in. o bezpieczeństwie.

– Przede wszystkim będziemy mówili o bezpieczeństwie, obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce, o zwiększaniu tej obecności – zapowiadał szef państwa polskiego.

Ważnym wątkiem rozmowy będzie także bezpieczeństwo energetyczne i import amerykańskiego gazu skroplonego.

– Bardzo dużą część mojej rozmowy z panem prezydentem Donaldem Trumpem latem w Warszawie – kiedy pan prezydent u nas gościł w czasie tej pamiętnej wizyty, kiedy rozmawialiśmy w cztery oczy – dużą część poświęciliśmy na kwestię importu gazu skroplonego do Polski poprzez nasz gazoport w Świnoujściu i cieszę się, że średnioterminowy kontrakt został w międzyczasie podpisany – akcentował Prezydent RP.

Rex Tillerson przyleci do Warszawy wprost ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

TV Trwam News/RIRM

drukuj