fot. Tomasz Strąg

R. Czarnecki: Wizyta von der Leyen w Polsce świadczy o tym, iż Polska jest dziś partnerem dla Brukseli

Europosłowie z Polski z zadowoleniem przyjęli informacje, że Warszawa będzie drugą europejską stolicą, którą odwiedzi nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen udała się dziś do Paryża. W najbliższy czwartek spotka się w Polsce z premierem Mateuszem Morawieckim.

Wśród tematów, jakie poruszą politycy będzie m.in. kwestia obsady stanowisk w nowej Komisji Europejskiej. Polska stara się o objęcie teki powiązanej z gospodarką.

Europoseł Ryszard Czarnecki, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, zwraca uwagę, że wizyta von der Leyen w Polsce świadczy o tym, iż Polska jest dziś partnerem dla Brukseli.

To bardzo ważny sygnał. Polska jako lider tzw. nowej Unii, czyli krajów, które zostały przyjęte w ostatnich 15 latach, będzie drugim państwem, które odwiedzi nowa przewodnicząca KE. To pokazuje rolę i znaczenie naszego kraju. Myślę, że to otwiera pole do pewnej gry dla naszego państwa; gry o silną tekę dla polskiego komisarza i o partnerskie traktowanie naszego kraju przez Brukselę, co do tej pory nie miało miejsca – zaznacza Ryszard Czarnecki.

Polska stara się o objęcie teki powiązanej z gospodarką, wolnym rynkiem energetyką bądź budżetem. Istotnym obszarem dla Polski są także kwestie rolnicze.

Głosowanie Parlamentu Europejskiego nad całym składem Komisji Europejskiej i przesłuchania poszczególnych osób odbędą się po wakacjach. Obecnie już 15 krajów w mniej lub bardziej oficjalny sposób zgłosiło swoich kandydatów na komisarzy.

RIRM

drukuj