fot. PAP/EPA

Putin o stosunkach polsko-rosyjskich

Polska i Rosja powinny podnieść swoje stosunki na nowy poziom, a przy wzajemnym szacunku i pragmatyzmie można rozwiązać problemy – powiedział prezydent Władimir Putin, przyjmując listy uwierzytelniające od ambasador RP Katarzyny PełczyńskiejNałęcz.

Wraz z ambasador RP, listy uwierzytelniające wręczyli Putinowi  także nowi szefowie misji dyplomatycznych 14. innych państw, w tym USA. Z każdym z nich rosyjski prezydent odbył krótką rozmowę.

Prof. Mieczysław Ryba, kierownik Katedry Historii Systemów Politycznych mówi, że jest to sygnał do rozmów.

Polska w polityce Putina i Rosji, jest takim elementem propagandowym, że Rosjanie starają się pokazać światu przede wszystkim swój stosunek  do Europy Środkowej,  a w ogóle stosunek do wielu problemów konfliktowych na linii Wschód-Zachód. Prawdopodobnie tego typu gest jest zatem sygnałem, który miałby Zachód skłonić do rozmów. Być może jest to też jakiś sygnał do Polaków, szczególnie do rolników niezadowolonych z sytuacji tego embarga. Ten zamęt powoduje pewną sytuację, którą Rosja może się starać wygrać również w perspektywie wewnątrzkrajowej – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zastąpiła Wojciecha Zajączkowskiego, który kierował polską ambasadą w Rosji od listopada 2010 r. do lipca 2014 r. Nowa polska ambasador przyjechała do Moskwy 17 sierpnia.

Przed rozpoczęciem misji od stycznia 2012 r., Pełczyńska-Nałęcz, była wiceministrem spraw zagranicznych. Odpowiadała za sprawy Polonii, współpracę rozwojową i problematykę wschodnią. Wcześniej pracowała m.in. w Ośrodku Studiów Wschodnich jako kierownik działu rosyjskiego i wicedyrektor.

RIRM

drukuj