Putin i Erdogan pozytywnie ocenili realizację wspólnych projektów

W rozmowie telefonicznej dotyczącej więzi gospodarczych i handlowych prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan pozytywnie ocenili w piątek realizację wspólnych projektów strategicznych, przede wszystkim w dziedzinie energetyki – poinformował Kreml.

Pragnący zachować anonimowość urzędnicy z kancelarii Erdogana twierdzą, że podczas piątkowej rozmowy prezydenci Erdogan i Putin wyrazili zadowolenie z powodu współpracy w dziedzinie przemysłu obronnego, co, jak pisze agencja Associated Press, było zapewne nawiązaniem do decyzji Ankary o zakupie systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-400.

Agencja przypomina też, że Rosja buduje w Turcji pierwszą w tym kraju elektrownię atomową. Rosyjski Gazprom planuje w roku 2019 zakończyć budowę gazociągu Turecki Potok, biegnącego z Rosji po dnie Morza Czarnego do europejskiej części Turcji.

Zachodnie agencje zauważają, że do rozmowy R. Erdogana z W. Putinem doszło wkrótce po tym, jak prezydent USA Donald Trump powiadomił o podwojeniu stawki celnej na turecką stal i aluminium, co spowodowało gwałtowny spadek notowań tureckiej waluty. Prezydent Erdogan wezwał Turków do skupowania liry za dewizy i złoto.

Według źródła w kancelarii tureckiego prezydenta, na które powołują się rosyjskie media, Erdogan i Putin omówili także wydarzenia w Syrii w świetle realizacji porozumień z Astany. Rosja, Turcja i Iran w styczniu 2017 roku uzgodniły w Astanie porozumienie, umożliwiające ustanowienie czterech „stref deeskalacji” zapewniających zaprzestanie walk w niektórych regionach Syrii. Rosja, Iran i Turcja są gwarantami tych ustaleń.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl