PSP: Od września 21 śmiertelnych zatruć czadem

21 osób zmarło, a prawie 950 podtruło się czadem od września – wynika z najnowszych danych Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy apelują, by pamiętać o zasadach bezpiecznego ogrzewania domów, sprawdzać piece i przewody kominowe oraz wietrzyć mieszkania. Zachęcają do kupna specjalnych czujników.

„Liczba ofiar tlenku węgla wzrasta w okresie jesienno-zimowym, kiedy wiele domów i mieszkań jest dogrzewanych” – podkreśla rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Jak informuje, w tym okresie niemal codziennie do straży pożarnej wpływają informacje o takich wypadkach. Od września strażacy interweniowali już blisko 1800 razy.

Powodem większości zaczadzeń są niesprawne urządzenia grzewcze i wadliwa wentylacja pomieszczeń.

„W takich przypadkach najważniejsza jest szybka reakcja, dlatego namawiamy ludzi do tego, żeby kupili czujki dymu i tlenku węgla i w ten sposób odpowiednio zabezpieczyli swoje mieszkania i domy” – wyjaśnia Paweł Frątczak.

MSWiA prowadzi kampanię informacyjną pod hasłem „Czad i ogień – obudź czujność!”. Jest ona odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem. W ramach kampanii emitowane są spoty radiowe, a w szkołach realizowane programy wskazujące dzieciom i młodzieży na zagrożenia. Kampania informacyjna jest także prowadzona w mediach społecznościowych.

Z badań zleconych przez MSWiA wynika, że świadomość na temat czadu i zagrożenia pożarowego jest niska. Ponad 40 proc. Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. Co czwarty błędnie myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie. Tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników.

Czad, czyli tlenek węgla jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania (gazu, paliw płynnych i stałych) spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu.

Objawy zatrucia to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze – pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców i właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

W ostatnim sezonie grzewczym, czyli od września 2015 r. do marca 2016 r., w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło 50 osób, a 2,2 tys. zostało poszkodowanych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl