fot. flickr.com

PSP: Od niedzieli ponad 4 tys. interwencji strażaków; niemal 400 tys. odbiorców bez prądu

Ponad 4 tysiące razy strażacy państwowej i ochotniczej Straży Pożarnej wyjeżdżali od niedzieli do poniedziałkowego poranka do skutków silnego wiatru; prawie 400 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu – przekazał PAP rzecznik KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak. Od piątku pięć osób zostało rannych.

W niedzielę strażacy odnotowali 2 881 zdarzeń, najwięcej na południu kraju. Najtrudniej sytuacja rysowała się w Małopolsce, gdzie strażacy interweniowali 691 razy, na Podkarpaciu – 547 razy, na Śląsku – 455 razy oraz na Mazowszu – 364 razy.

Tylko w niedzielę w działaniach ratowniczych brało udział 18 042 strażaków państwowej i ochotniczej Straży Pożarnej. W akcjach wykorzystywali 3 802 pojazdy. Tego dnia wiatr uszkodził łącznie 676 budynków – 424 mieszkalne i 252 gospodarczych, a ze 101 całkowicie zerwał dachy.

Dzisiaj od północy do godz. 5.00 miało miejsce 1 136 interwencji. Zgodnie z wieczornymi ostrzeżeniami wiatr najwięcej szkód wyrządził na południu. Na Śląsku strażacy przeprowadzili 400 akcji, w Małopolsce – 236, na Opolszczyźnie – 208 i 156 na Dolnym Śląsku.

Podczas jednej z akcji około godz. 2.00 w miejscowości Olszowa w woj. opolskim na pojazd ochotniczej straży pożarnej z Zalesia Śląskiego spadło drzewo. Dwóch funkcjonariuszy spośród sześcioosobowej załogi zostało rannych i zabranych do szpitala. Samochód całkowicie uległ zniszczeniu.

Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dziś na godz. 6.00 w całej Polsce niemal 400 tysięcy odbiorców pozbawionych jest prądu. W Małopolsce prądu nie ma 154 tysiące gospodarstw, na Śląsku 123 tysiące, na Lubelszczyźnie – 38 tysięcy, na Podkarpaciu – 34 tysiące, na Dolnym Śląsku – 27 tysięcy, na Opolszczyźnie – 13 tysięcy, w Łódzkiem – 3,5 tysiąca, a na Mazowszu – 1,5 tysiąca. Trwają prace naprawcze.

Od piątku do dzisiejszego poranka strażacy odnotowali 5 582 interwencji. W ciągu tych dni rannych zostało łącznie pięć osób.

W piątek ratownicy wyjeżdżali do 941 zdarzeń. W Połczynie w woj. zachodniopomorskim ranne zostały dwie osoby po tym, jak na samochód, którym podróżowały, przewróciło się drzewo.

W sobotę strażacy interweniowali 626 razy. W czasie wichur ranna została starsza kobieta, która w Otwocku na Mazowszu została uderzona spadającym konarem drzewa.

Dzisiaj rano w południowych powiatach województw: małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego nadal obowiązują alerty ostrzegawcze Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W Małopolsce i na Podkarpaciu IMGW ogłosił drugi stopień zagrożenia w skali trzystopniowej, a w Lubelskiej – pierwszy, najniższy.

PAP/RIRM

drukuj