fot. sxc.hu

PSL chce wprowadzić kary za nakładanie tzw. opłat półkowych

Polskie Stronnictwo Ludowe szykuje przepisy, które mają ukrócić nieuczciwe praktyki sprzedawców wobec dostawców produktów spożywczych i rolnych.

W swoim projekcie ludowcy przewidują m.in. karę w wysokości, co najmniej 100 tys. zł. za nakładanie na rolników tzw. opłat półkowych. Sprzedawca nie będzie mógł żądać pieniędzy za przyjęcie towaru, usługi promocyjne czy umieszczenie produktu w gazetce.

Poseł PiS Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa pomysł PSL-u wiąże ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

– Przypomnę, że chyba sześć lat temu premier powołał taki międzyresortowy zespół ds. analizy łańcucha żywnościowego. Minister Sawicki został już wtedy powołany na szefa. Ten zespół miał wypracować pewne rozwiązania dotyczące relacji pomiędzy pośrednikiem a supermarketami. Oczywiście skończyło się na wielkich obietnicach. Teraz próbuje się opinię publiczną wprowadzić w błąd, że to jest projekt, który będzie nakładał wysokie kary. Moim zdaniem to ma chwycić opinię publiczną, która ma być przekonana, że Polskie Stronnictwo Ludowe zaczyna bronić konsumentów, a także producentów rolnych. Ja w to po prostu nie wierzę – powiedział poseł Krzysztof Jurgiel.

Polityk dodaje jednocześnie, że kwestia nieuczciwych praktyk sprzedawców jest problemem, który należy w najbliższym czasie rozwiązać.

                                                                                                     RIRM

drukuj