fot. PAP/EPA

Przywódcy państw Trójkąta Weimarskiego spotkali się w Berlinie, aby rozmawiać ws. sytuacji na Ukrainie

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Berlinie trwa szczyt Trójkąta Weimarskiego. Polski przywódca rozmawia z kanclerzem Niemiec i prezydentem Francji. Emmanuel Macron wczoraj i dziś przebywał w Moskwie i Kijowie. Olaf Scholz był w Waszyngtonie.

Do rosyjskiej inwazji może dojść w każdej chwili. Według USA i NATO, Putin zgromadził już odpowiednią liczbę wojsk.

– To jest chyba najtrudniejszy czas od 1989 roku dla całej wspólnoty Zachodu, dla NATO, dla UE – ocenił prezydent RP Andrzej Duda.

By odstraszyć Rosję zapadła decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. W Polsce lądują kolejne samoloty z amerykańskimi żołnierzami. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozmawiał z dowódcą 82. Dywizji Powietrznodesantowej.

„Bezpieczeństwo w regionie to nasz priorytet” – napisał na Twitterze minister Mariusz Błaszczak.

Władimir Putin, choć poprzez ruchy rosyjskich wojsk i manipulacje cenami gazu sam doprowadził do kryzysu, dziś kreuje siebie jako tego, który jest ofiarą ekspansji NATO.

– Jeśli Ukraina byłaby w NATO i próbowała odbić Krym militarnie, kraje europejskie zostaną wciągnięcie w konflikt militarny z Rosją – stwierdził rosyjski prezydent.

Putin rozmawiał w poniedziałek z Moskwie z prezydentem Francji. Politycy spędzili razem 5 godzin. Emmanuel Macron potwierdził, że nie odmówi Ukrainie wejścia do NATO.

– Obecna kumulacja napięć niesie ze sobą ryzyko brutalnej degradacji równowagi i stabilności kontynentu. Nie byłoby to w niczyim interesie – Emmanuel Macron.

Dziś na Ukrainie Macron przekonywał, że otrzymał od Putina deklarację o powstrzymaniu się przed eskalowaniem napięcia. W te słowa nie wierzy jednak prezydent Wołodymyr Zełenski, bo to z nim Macron rozmawiał w Kijowie.

Nie wierzę słownym zapewnieniom. Jak dla każdego polityka, liczą się dla mnie czyny – zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Francji był pytany o to, jak długo może potrwać rozwiązanie konfliktu wokół Ukrainy. Padła odpowiedź: nawet kilka miesięcy. W tym samym czasie, kiedy Macron odwiedzał Moskwę i Kijów, kanclerz Niemiec przebywał w Waszyngtonie. Olaf Scholz usłyszał od prezydenta USA, jaka przyszłość czeka Nord Stream 2.

– Jeśli rosyjskie czołgi lub wojska ponownie przekroczą granicę z Ukrainą, wtedy nie będzie już Nord Stream 2. Skończymy z tym –  zapewnił Joe Biden.

Berlin i Waszyngton podkreślają jedność NATO. Mówią o potężnych sankcjach gospodarczych.

– Nastąpią surowe i szeroko zakrojone sankcje, uzgodnione przez wszystkich. Rosja będzie musiała ponieść bardzo, bardzo wysokie koszty – podkreślił kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Te słowa Olafa Scholza póki co nie współgrają z tym, co Niemcy robią dziś. Wciąż nie odblokowały dostaw broni z Estonii na Ukrainę. I wciąż jedyną pomocą, jaką skierowały do Kijowa, są tysiące hełmów. Zdecydowanych działań oczekuje za to prezydent Andrzej Duda.

– Jeżeli NATO zacznie się cofać, niebezpieczeństwo będzie wzrastało. To, że zamiast się cofać NATO zwiększa swoją obecność, wzmacnia wschodnią flankę, to z całą pewnością jest dobry kurs – zaznaczył Andrzej Duda.   

Prezydent chce, by ten kurs był kontynuowany. Polski przywódca udał się dziś na szczyt Trójkąta Weimarskiego. W Berlinie rozmawia z kanclerzem Niemiec i prezydentem Francji. Oczekuje, że usłyszy relacje z rozmów, jakie w ostatnich dniach prowadzili właśnie Olaf Scholz i Emmanuel Macron. Prezydent Andrzej Duda liczy też na Chiny. Choć te wspólnie z Rosją oskarżyły w ostatnich dniach NATO o obranie „zimnowojennego kursu”, to – według relacji polskiego przywódcy – obawiają się też, że konflikt na Ukrainie zakłóci łańcuchy dostaw.

– Chiny mogą być tym czynnikiem, który stopuje wszelkiego rodzaju zakusy działalności militarnej, która zakłóca możliwości prowadzenia interesów – wskazał prezydent RP.  

Za dwa dni planowany jest początek wspólnych manewrów wojskowych Rosji i Białorusi. W tym samym czasie swoje ćwiczenia, z wykorzystaniem sprzętu wojskowego m.in. z USA, Wielkiej Brytanii i Turcji, zapowiedziała Ukraina.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl