PAP/EPA

Przywódca Hezbollahu zagroził wojną Izraelowi oraz Cyprowi

Konflikt na Bliskim Wschodzie się zaostrza. Przywódca Hezbollahu grozi wojną Izraelowi, ale także Cyprowi.

Szef libańskiego Hezbollahu zagroził Cyprowi, że jeżeli pozwoli na wykorzystywanie swoich lotnisk i baz do ćwiczeń wojskowych Izraela, Hezbollah uzna to terytorium za część wojny.

– Należy ostrzec rząd cypryjski, że otwarcie cypryjskich lotnisk i baz dla izraelskiego wroga, aby mógł obrać za cel Liban, oznacza, że ​​rząd cypryjski stał się częścią konfliktu, a ruch oporu zajmie się nim w ramach wojny – oświadczył Hassan Nasrallah, przywódca Hezbollahu.

Przemówienie pojawiło się dzień po podpisaniu przez izraelskich generałów planu szerszej ofensywy przeciwko Hezbollahowi oraz po ataku Izraela na południowym Libanie, gdzie zginęło trzech członków organizacji. Premier Izraela daje jasny przekaz.

– Jeśli Hezbollah zdecyduje się przystąpić do wojny, będzie to druga wojna w Libanie. Popełnią największy błąd w swoim życiu. A my ich uderzymy z niewyobrażalną siłą, będzie to oznaczać zniszczenie dla nich i państwa Liban – ostrzegł Benjamin Netanjahu.

Premier Izraela w swoich przemówieniach wielokrotnie potwierdza, że jego armia jest cały czas w stanie gotowości. Jakikolwiek atak ze strony Hezbollahu będzie początkiem większego konfliktu.

– Rosnąca agresja Hezbollahu doprowadza nas na skraj szerszej eskalacji, która może mieć niszczycielskie konsekwencje dla Libanu i całego regionu – mówił rzecznik izraelskiej armii, Daniel Hagari.

Do narastającego sporu na Bliskim Wschodzie odniósł się wysłannik Stanów zjednoczonych do Bejrutu i Izraela, który rozmawiał ze stronami konfliktu.

– Rozmowy, które odbyłem dzisiaj w Bejrucie, i te, które odbyłem wczoraj w Izraelu – obie są prowadzone, ponieważ sytuacja jest poważna, w ciągu ostatnich kilku tygodni zaobserwowaliśmy eskalację – wskazał Amos Hochstein.

– Na tym polega wysiłek, aby zakończyć ten konflikt w tej chwili – dodał.

Stany Zjednoczone nazywają Hezbollah organizacją terrorystyczną. Ma ona nawet 100 tys. bojowników i jest w stanie zaatakować Izrael w każdej chwili. Do tej pory jej głównym celem było wspieranie Hamasu, walczącego w Strefie Gazy i powstrzymanie sił izraelskich na północy kraju. Teraz może być kolejną ze stron w otwartym konflikcie zbrojnym.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl