fot. Autorstwa Alternative für Deutschland - https://www.afd.de/erscheinungsbild/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=124421935

„Der Spiegel”: AfD zamierza utworzyć w PE skrajnie prawicową frakcję Suwereniści

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) zamierza w czwartek utworzyć w Parlamencie Europejskim skrajnie prawicową frakcję o nazwie Suwereniści – informuje tygodnik „Der Spiegel”. Wśród potencjalnych kandydatów do nowej grupy znalazła się m.in. polska Konfederacja.

Według niemieckiej gazety jeden z pracowników AfD w Europarlamencie poprosił w piątek administrację PE o zarezerwowanie na 27 czerwca na godz. 10.00 sali, w której – jak napisał – ma się odbyć „spotkanie założycielskie nowej grupy parlamentarnej”. W wiadomości pracownik AfD poprosił o catering na dwugodzinne spotkanie dla ok. 100 osób.

Zdaniem „Spiegla” wskazuje to, że AfD planuje utworzyć nową frakcję skrajnej prawicy w PE. Gazeta przypomina, że pod koniec maja, na krótko przed wyborami europejskimi, AfD została wykluczona z istniejącej już skrajnie prawicowej grupy Tożsamość i Demokracja (ID) w PE.

„Od tego czasu AfD szukała nowej opcji, ponieważ sama niewiele może zdziałać w Europarlamencie. Aby utworzyć własną grupę parlamentarną, potrzeba jednak co najmniej 23 posłów z siedmiu krajów. Sama AfD ma w PE 15 miejsc” – pisze „Spiegel”.

Podstawą programową nowej frakcji ma być tzw. deklaracja sofijska, którą w kwietniu opublikowała bułgarska nacjonalistyczna i antyeuropejska partia Wazrażdane. W deklaracji stwierdza się m.in., że cywilizacji europejskiej „zagraża agresja globalistycznych ideologii”, prawo narodów do samostanowienia jest „zastępowane przez dyktaturę biurokracji”, a także że potrzebne są negocjacje pokojowe w sprawie wojny na Ukrainie – relacjonuje „Der Spiegel”.

Według tygodnika potencjalnymi kandydatami do przystąpienia do Suwerenistów są m.in.: Konfederacja z Polski, S.O.S. Romania, Se Acabo La Fiesta (Zabawa się skończyła) z Hiszpanii, NIKI z Grecji i Ruch Nasza Ojczyzna z Węgier.

„Der Spiegel” przewiduje, że utworzenie nowej frakcji w PE może wpłynąć na kampanię przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi we Francji.

„Szczególnie interesujące z punktu widzenia Francji może być to, że do Suwerenistów dołączyć może Sarah Knafo z partii Rekonkwista prawicowego ekstremisty Erica Zemmoura” – ocenia.

Rekonkwista należała wcześniej do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, ale doszło do wewnętrznego sporu z (faktyczną szefową skrajnie prawicowej partii Zjednoczenie Narodowe Marine) Le Pen” – czytamy w „Spieglu”.

PAP

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl