fot. facebook.com/politechnikabialostocka/

Przyłbice dla szpitali od Politechniki Białostockiej

Politechnika Białostocka produkuje ochronne przyłbice, który są przekazywane szpitalom i placówkom medycznym w województwie. Akcje materiałowo i finansowo wsparły lokalne firmy. Do szpitali trafiło już 200 przyłbic.

Przyłbice to w tej chwili, oprócz maseczek i rękawic, najbardziej podstawowy sprzęt ochronny dla lekarzy, którego brakuje. Ich produkcją zajął się wydział mechaniczny Politechniki Białostockiej.

– Jesteśmy wstanie w ciągu dnia wykonać ponad 200 takich przyłbic. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu przede wszystkim pracowników wydziału mechanicznego, a także teraz wydziału budownictwa, który teraz włączył się po to, aby czyścić, pakować, dezynfekować nasze przyłbice – mówi dr hab. inż. Szczepan Piszczatowski z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Najpierw przyłbice były drukowane na drukarkach 3D jednak to, jak tłumaczy Szczepan Piszczatowski z wydziału mechanicznego zajmowało zbyt dużo czasu.

– Drukowanie 3D jest bardzo wolną metoda. Wielu ludzi dzisiaj się w to angażuje w Polsce i chwała im za to. Natomiast my postanowiliśmy włożyć w to dużo więcej naszej ręcznej pracy, naszych umiejętności naszych kolegów, po to, aby produkować tych przyłbic więcej i szybciej – dodaje.

Wspieranie szpitali nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc lokalnych firm, które dostarczają, niekiedy nawet darmowe materiały; inne firmy dają zniżki, a jeszcze inne wspierają finansowo. Ta współpraca sprawia, że lekarze mogą bezpiecznie zająć się tymi, którzy w tej chwili zmagają się koronawirusem.

 

TV Trwam News

drukuj