PAP/Paweł Supernak

Przelotne opady deszczu i lokalne burze to wciąż za mało. W Polsce trwa walka z suszą

Susza daje się we znaki rolnikom i sadownikom. Przelotne opady deszczu i lokalne burze to wciąż za mało. Rząd realizuje inwestycje, które pozwolą gromadzić wodę.

Sytuacja na polach jest dramatyczna. Bezśnieżna i ciepła zima, a do tego brak opadów deszczu, uniemożliwiają odbudowę wilgoci w glebie. Rolnicy załamują ręce. Skutki suszy są mocno odczuwalne.

– W najgorszym stanie są oczywiście zboża jare, czyli te które dopiero muszą się ukorzeniać. Wszystkie rośliny, które mają płytki system korzeniowy, będą cierpiały – wskazuje prof. dr hab. Agnieszka Płażek, pracownik Uniwersytetu Rolniczego.

Nawet środowy deszcz, który popadał w okolicach Garbowa na Lubelszczyźnie to wciąż za mało.

– Na tę suszę, która jest w tej chwili – suszę hydrologiczną, gdzie do dwóch metrów nawet w niektórych miejscach nie ma wilgoci w glebie, ten deszcz był znikomy – zaznacza Gustwa Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

W wielu miejscach Polski zaczyna brakować wody w studniach. Także w rzekach utrzymuje się niski stan wód, to może to poważnie zagrozić także przemysłowi czy energetyce.

Rząd podejmuje konkretne działania.

– Od początku tego roku podniesiono wszystkie urządzenia wodne w postaci zastawek, urządzeń przepływowych czy jazów tak, aby zgromadzić jak najwięcej wody w obszarze retencji korytowej – wskazuje Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Rozwiązaniem minimalizującym skutki suszy ma być także Program Rozwoju Retencji. To pierwszy w historii ogólnopolski i kompleksowy plan zwiększenia współczynnika retencji wody w naszym kraju.

– Jest on przewidziany na 94 duże inwestycje na kwotę ponad 10 mld złotych, która ma za zadanie podnieść retencje z 6,5 proc. do 15 proc. – akcentuje min. Marek Gróbarczyk.

W ramach przeciwdziałania skutkom suszy Wody Polskie już realizują inwestycje, które wpływają na poprawę bilansu wodnego kraju. Wszystko dzięki programowi „Stop Suszy”.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl