fot. PAP/EPA

Przedstawiciele USA i ONZ spotkają się ws. Syrii

Przedstawiciele Rosji, USA i ONZ spotkają się w przyszłym tygodniu, by omówić sposoby skłonienia stron walczących w Syrii do udziału w konferencji pokojowej – poinformowały w czwartek rosyjskie, agencje powołujące się na MSZ.

Trójstronne spotkanie przedstawicieli Federacji Rosyjskiej, USA i ONZ w sprawie konferencji na temat zakończenia konfliktu syryjskiego odbędzie się 5 czerwca w Genewie – oświadczyło źródło w rosyjskim MSZ.

Według niego w Genewie mają się spotkać: podsekretarz stanu ds. politycznych w Departamencie Stanu USA Wendy Sherman, wiceminister spraw zagranicznych Rosji Michaił Bogdanow i zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. politycznych Jeffrey Feltman.

Szefowie dyplomacji USA i Rosji: John Kerry i Siergiej Ławrow zapowiedzieli na początku maja podjęcie wysiłków w celu zgromadzenia przy jednym stole na konferencji przedstawicieli syryjskich władz i zwalczającej je opozycji, aby zakończyć trwający od marca roku 2011 konflikt, który kosztował życie ponad 90 tysięcy osób. Daty planowanej konferencji, która miałaby się odbyć w Genewie, nie podano, chociaż media sugerowały, że odbędzie się ona w czerwcu.

Reżim syryjski zgłaszał gotowość udziału w konferencji pokojowej, nazwanej Genewa 2. Opozycja stoi na stanowisku, że rozmowy pokojowe muszą zagwarantować odejście prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

PAP/RIRM

drukuj