Przedstawiciel Pentagonu: władze Korei Płn. przekazały szczątki żołnierzy USA

Wstępne badania wykazały, że 55 skrzyń przekazanych USA przez Koreę Północną najprawdopodobniej zawiera szczątki amerykańskich żołnierzy z czasów wojny na Półwyspie Koreańskim z lat 1950-1953 – poinformował dzisiaj przedstawiciel ministerstwa obrony USA.

„Nie ma powodu, by wątpić, że (szczątki) mają związek ze stratami poniesionymi (przez USA) w wojnie koreańskiej” – powiedział dziennikarzom zatrudniony w Pentagonie antropolog sądowy John Byrd w bazie sił powietrznych Osan w Korei Południowej.

Z Osan szczątki zostaną wysłane na Hawaje w celu przeprowadzenia dalszych badań i identyfikacji.

Wstępna analiza kryminalistyczna wykazała, że „szczątki są tym, czym Korea Północna mówi, że są” – dodał.

John Byrd poinformował, że strona północnokoreańska załączyła do przekazanych szczątków jeden nieśmiertelnik. Rodzina poległego żołnierza, do którego należał ten identyfikator, została o tym powiadomiona, nie wiadomo jednak, czy szczątki tego wojskowego znalazły się wśród przekazanych władzom USA – zastrzegł antropolog.

Według ekspertów zidentyfikowanie szczątków pochodzących sprzed kilkudziesięciu lat może zająć od kilku dni do kilku dekad.

Jak oświadczył John Byrd, strona północnokoreańska przekazała tyle szczegółowych informacji na temat miejsc, w których znaleziono szczątki, że amerykańscy specjaliści byli w stanie przyporządkować je do konkretnych bitew w wojnie koreańskiej, choć już nie do konkretnych żołnierzy.

W piątek amerykański samolot przywiózł szczątki wojskowych z miasta Wonsan na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej. W dniu tym przypadała 65. rocznica podpisania rozejmu, który w 1953 r. zakończył wojnę między siłami północnokoreańskimi wspieranymi przez Chiny a siłami południowokoreańskimi i dowodzonymi przez USA siłami pod dowództwem ONZ. Oba państwa koreańskie formalnie pozostają od tego czasu w stanie wojny, ponieważ zawieszenia broni nigdy nie zastąpił traktat pokojowy.

Los ponad 7,7 tys. amerykańskich żołnierzy uczestniczących w wojnie koreańskiej pozostaje niewyjaśniony; ok. 5,3 tys. z tych wojskowych zaginęło na terytorium należącym obecnie do Korei Północnej.

Od lat 90. do 2005 r. Korea Północna zwróciła USA ponad 400 trumien ze szczątkami oraz pomogła w ustaleniu losu ok. 330 Amerykanów – wynika z danych Defense POW/MIA Accounting Agency (DPAA), specjalnej komórki Pentagonu odpowiedzialnej za sprowadzanie do kraju szczątków żołnierzy uznanych za jeńców wojennych lub zaginionych w akcji.

Przeniesienie szczątków było jednym z postanowień czerwcowego szczytu w Singapurze między prezydentem USA Donaldem Trumpem a przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. W ocenie strony amerykańskiej proces zwracania szczątków – uważany za gest dobrej woli ze strony Kima – choć rozpoczęty z opóźnieniem, zasadniczo postępuje zgodnie z oczekiwaniami.

PAP/RIRM

drukuj