Japonia, Chiny i Korea Płd. chcą całkowitej denuklearyzacji Korei Płn.

Przywódcy Japonii, Chin i Korei Płd. planują ogłosić w przyszłym tygodniu wspólny dokument poświęcony trójstronnej współpracy w zakresie denuklearyzacji Korei Płn. „w sposób kompletny, weryfikowalny i nieodwracalny” – podały w sobotę źródła w japońskim rządzie.

Proponowany dokument ma także zawierać zobowiązanie do utrzymania presji na Koreę Północną i wezwać władze w Pjongjangu do podjęcia konkretnych kroków w kierunku porzucenia broni jądrowej – poinformowały źródła rządowe w Tokio, cytowane przez agencję Kyodo.

Premier Japonii Shinzo Abe, premier Chin Li Keqiang i prezydent Korei Południowej Mun Dze In mają spotkać się w japońskiej stolicy w najbliższą środę na pierwszym od ok. dwóch i pół roku trójstronnym szczycie. Li Keqiang i Mun Dze In po raz pierwszy odwiedzą Japonię jako premier i prezydent.

Przedstawiciele Japonii, Chin i Korei Płd. liczą także na konkretne wyniki pierwszego w historii szczytu między prezydentem USA Donaldem Trumpem a przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, który ma się odbyć jeszcze w maju. I najpewniej – jak podają źródła w Tokio – z zadowoleniem przyjmą także niedawne zaangażowanie Kim Dzong Una w denuklearyzację, wyrażone podczas jego spotkania z Mun Dze Inem w kwietniu, wskazując, że jego realizacja przyczyni się do pokoju i stabilności w Azji Północno-Wschodniej.

Ale – jak zastrzegają japońskie źródła – zarówno Japonia, jak i Chiny i Korea Południowa wciąż dokonują ostatecznych ustaleń w sprawie brzmienia dokumentu, ponieważ różnią się co do tego, jak postępować w przypadku denuklearyzacji Korei Północnej.

Uważa się – jak podaje Kyodo – że Chiny popierają Kim Dzong Una, który najwyraźniej stara się uzyskać dodatkowe korzyści, takie jak złagodzenie sankcji czy pomoc gospodarcza w zamian za stopniowe działania zmierzające do rezygnacji z broni jądrowej. Tymczasem Japonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone niechętnie odnoszą się do stopniowego podejścia i dążą do denuklearyzacji Korei Północnej na wczesnym etapie – wskazuje Kyodo.

Władze Japonii rozważają również, czy ich wyjątkowe stanowisko, które ma na celu uregulowanie kwestii porwań japońskich obywateli przez służby północnokoreańskie, czy rozwiązanie kwestii jądrowych i rakietowych w – jak to ujmują – „sposób kompleksowy”, może znaleźć odzwierciedlenie we wspólnym dokumencie. Premier Shinzo Abe oświadczył, że rozwiązanie kwestii obywateli japońskich uprowadzonych przez agentów północnokoreańskich w latach 70. i 80. XX wieku jest jednym z głównych priorytetów jego rządu.

Jak informują źródła w Tokio, dokument będzie również koncentrował się na promowaniu wymiany ludzkiej między trzema krajami. Południowokoreańskie miasto Pjongczang z powodzeniem zorganizowało Zimowe Igrzyska Olimpijskie i Igrzyska Paraolimpijskie na początku tego roku, podczas gdy Tokio i Pekin będą gospodarzem Letnich Igrzysk w 2020 roku i Zimowych Igrzysk w 2022 roku – przypomina japońska agencja.

Jeśli chodzi o gospodarkę, to Japonia, Chiny i Korea Płd. najprawdopodobniej popchną także do przodu kwestię wolnego handlu, generującego dobrobyt w Azji – podały źródła w japońskim rządzie. Liderzy tych trzech krajów gotowi są zgodzić się na przyspieszenie starań o zawarcie trójstronnej umowy o wolnym handlu i Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego, wielostronnej umowy handlowej obejmującej również 10 członków Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), Australii, Indii i Nowej Zelandii.

Japonia będzie w najbliższą środę gospodarzem trójstronnego szczytu w Tokio po raz pierwszy od około siedmiu lat. Poprzednie takie spotkanie odbyło się w Seulu w listopadzie 2015 r. Shinzo Abe przeprowadzi również dwustronne rozmowy z Li Keqiangem  i Mun Dze Inem na marginesie szczytu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl