fot. pixabay.com

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pomoc w ramach tarczy finansowej 2.0 PFR

Od północy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pomoc z tarczy finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju.

Tarcza finansowa 2.0 ma objąć mikro, małe i średnie firmy z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić swoją działalność ze względu na pandemię. To 45 kodów PKD. Warunkiem wejścia do programu jest spadek przychodów.

– Patrzymy, czy przychody firmy spadły w czwartym kwartale ubiegłego roku w stosunku do 2019 roku. Sprawdzamy także, czy spadek nastąpił między kwietniem a grudniem ubiegłego roku. Jeżeli w którymś z tych okresów następuje spadek przychodów o co najmniej 30 proc., taka firma kwalifikuje się do programu – mówił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

W ocenie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców tarcza finansowa PFR nie powiela błędów, które znalazły się w tarczy branżowej przygotowanej przez resort rozwoju.

– Już w tarczy finansowej PFR 2.0 PKD wiodące nie jest czynnikiem ostatecznym, czyli dostaną pomoc przedsiębiorcy ci, którzy mają jakiekolwiek PKD wpisane – powiedział Adam Abramowicz.

W przypadku tarczy branżowej wciąż jest problem z kodem PKD. Przedsiębiorca mógł stracić na pandemii, ale jego PKD nie znalazło się wśród tych, które uprawniają do otrzymania pomocy. Rozwiązanie tego problemu zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin.

– Ogłosimy dodatkową listę kodów działalności, które będą objęte tarczą finansową. Zostaną one dołączone do wcześniejszej tarczy branżowej – wskazał Jarosław Gowin.

W nocy prezes Polskiego Funduszu Rozwoju poinformował, że po subwencję w ramach tarczy finansowej 2.0 zgłosiła się pierwsza osoba. Taki wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu 24 godzin, a środki powinny pojawić się na koncie w ciągu dwóch dni roboczych.

– Właśnie otrzymaliśmy pierwszy wniosek o subwencję dla mikrofirm z #TarczaFinansowaPFR. System działa. Dzisiaj rozpatrzymy wniosek – napisał na Twitterze Paweł Borys, prezes PFR.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podtrzymał, że państwowa pomoc wciąż wymaga nowych rozwiązań. Wciąż są firmy, które nie mają szansy skorzystać z dodatkowych środków, a notują straty.

– Dołączmy do wszystkich rozwiązań, które są w tarczach jeszcze grupę firm, która ma spadek obrotu 70-90 proc. do wyboru dla rządu – podsumował Adam Abramowicz.

Wtedy w ocenie Rzecznika, będzie gwarancja, że pomoc trafi do wszystkich firm, które tej pomocy potrzebują.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl