fot. https://cba.gov.pl

Prokuratura: Siedem osób z zarzutami za wyłudzenie 74 mln zł za VAT

Ponad 74 mln zł stracił Skarb Państwa przez zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą VAT przy sprowadzaniu do Polski w latach 2014-2017 śruty sojowej lub soi. W tej sprawie zatrzymano łącznie siedem osób – podała prokuratura.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że 12 maja na polecenie Prokuratury Okręgowej w Koninie (woj. wielkopolskie) funkcjonariusze policji zatrzymali siedem osób w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych w związku z fikcyjnym obrotem produktami rolniczymi. Zatrzymane osoby były powiązane z warszawską spółką z branży rolniczej.

Według ustaleń śledczych, w latach 2014-2017 r. przez działalność grupy Skarb Państwa stracił ponad 74 mln zł.

„Przestępczy proceder polegał na wprowadzaniu, bez opodatkowania, na terytorium Polski śruty sojowej lub soi, z wykorzystaniem łańcucha powiązanych spółek, które jedynie pozorowały obrót towarem. Spółka z siedzibą w Warszawie jako faktyczny nabywca towaru, nie wykazywała w składanych deklaracjach należnego podatku, odliczając podatek naliczony z nierzetelnych faktur VAT dokumentujących fikcyjne transakcje” – podano w komunikacie.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia szeregu oszustw, w tym podatkowych, poświadczania nieprawdy w dokumentach, jak i posługiwania się takimi dokumentami.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Koninie prok. Ewa Woźniak poinformowała PAP, że zatrzymani to mieszkańcy Warszawy i okolicznych miejscowości w wieku od 67 do 42 lat, którzy są powiązani rodzinnie i towarzysko.

„Podejrzani złożyli wyjaśnienia” – dodała.

„Postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane zawiadomieniem Generalnego Inspektora Informacji Finansowej” – powiedziała prokurator.

Na wniosek śledczych dwóch podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące. Wobec pozostałych pięciorga podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, w tym wobec dwóch osób dodatkowo zastosowano także zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenie majątkowe w łącznej kwocie 250 tys. zł.

Podejrzanym grozi do 25 lat więzienia. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl