Prokuratura odmówiła rodzinom smoleńskim dostępu do akt

Działania prokuratorów stwarzają wrażenie personalnej niechęci w stosunku do rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej – powiedział poseł Antoni Macierewicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. zbadania katastrofy smoleńskiej. Poseł odniósł się w ten sposób do decyzji prokuratury, która odmówiła rodzinom ofiar i reprezentującemu je prawnikowi dostępu do opinii nt. materiałów wybuchowych w TU-154M.

Antonii Macierewicz akcentował, że jest normą prawną i obyczajową by nowo pozyskane dowody w sprawie były przed upublicznieniem przekazywane rodzinom.

– Tymczasem w ciągu ostatniego tygodnia mamy do czynienia ze strony Prokuratury z dokładnie przeciwnym działaniem z jakimś niebywałym festiwalem przecieków do mediów, mających rozstrzygnąć w formie dziennikarskiej jedno z kluczowych pytań z równoczesnym informowaniem przedstawiciela rodzin, że on będzie mógł się z tym zapoznać na może 5 minut przed konferencją prasową prokuratury, a może 5 minut po rozpoczęciu tej konferencji. A rodziny mogą sobie później ze swoim przedstawicielem w tej materii porozmawiać. To jest po prostu jakieś niebywałe „chamstwo” – ocenia poseł.

Specjalna konferencja prasowa, podczas której Prokuratura Wojskowa ma ujawnić opinię ekspertów z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego policji ma się odbyć w poniedziałek o godz. 12.00.

Z przecieków medialnych wynika, że opinia uzupełniająca do niejasnej i niepełnej ekspertyzy przygotowanego przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji nie potwierdza wybuchów na pokładzie Tupolewa.

Część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej zwróciła się z formalnym wnioskiem do prokuratury, by wstrzymała się z upublicznianiem tej opinii do czasu aż zapoznają się z nią ich pełnomocnicy.

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl