fot. flickr.com

Prokuratura: 50 członków międzynarodowej grupy przestępczej zatrzymanych

50 członków międzynarodowej grupy przestępczej, którzy oszukiwali obywateli Chin, zostało zatrzymanych – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Na skutek czynności prowadzonych przez Wydział do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo w sprawie działalności międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej. W jej skład wchodzili głównie Chińczycy w tym z Tajwanu.

Pokrzywdzeni stracili 1 milion 800 tysięcy Euro

Członkowie grupy od 2016 roku do 18 stycznia 2017 roku dokonywali oszustw na szkodę obywateli Chin. Sprawcy stosowali różne socjotechniki, dzięki którym pokrzywdzeni wykonywali przelewy bankowe na rachunki wskazywane przez sprawców. Pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd, co do rzekomo prowadzonych przeciwko nim postępowań karnych.

Sprawcy działali w różnych lokalizacjach na terenie Polski oraz Chin. W luksusowych domach wynajmowanych na terenie całego kraju prowadzone były centra komunikacji teleinformatycznej. Przebywający w nich członkowie grupy pośredniczyli w dokonywaniu oszustw.

Na skutek przestępczej działalności członków grupy pokrzywdzeni obywatele Chin stracili co najmniej 1 milion 800 tysięcy Euro.

Zatrzymanych zostało 50 osób

Przy zaangażowaniu prokuratorów i funkcjonariuszy z Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i szeregu innych jednostek, dziś (18 stycznia 2018 roku) przeprowadzono przeszukania w 5 miejscach na terenie Lublina, w 2 podwarszawskich miejscowościach oraz w Krakowie.

W rezultacie tych działań zatrzymano łącznie 50 osób. 48 z nich to Chińczycy w tym z Tajwanu. 2 zatrzymane osoby są narodowości polskiej.

Niezwłocznie po wykonaniu wszystkich czynności procesowych związanych z przeszukaniami wszystkie zatrzymane osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie zostaną przesłuchanie.

Za czyny będące przedmiotem tego postępowania grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Szersze informacje na temat tego postępowania i zarzutów stawianych zatrzymanym zostaną przedstawione po wykonaniu wszystkich czynności procesowych z udziałem podejrzanych.

PK/RIRM

drukuj