Przeciw degradacji lekcji historii

Solidarna Polska złożyła w Sejmie obywatelski projekt noweli ustawy o systemie oświaty, mający na celu przywrócenie modelu nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych, który obowiązywał przed 1 września. Pod projektem zebrano 150 tys. podpisów. 

Pod dokumentem podpisało się ponad 150 tyś. osób. Projekt przywraca model nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych, który obowiązywał przed 1 września – powiedział pomysłodawca akcji „Przywracamy lekcje historii” poseł Patryk Jaki.

Udało nam się zebrać 150 tyś. podpisów. Jest to dla nas coś absolutnie wyjątkowego, ale nie tylko dla nas. Jest to pierwsza tak udana inicjatywa w historii III RP. Pierwsza udana inicjatywa legislacyjna odnosząca się do planów nauczania w polskich szkołach. Dlaczego lekcje historii są dla nas tak istotne? Są tak ważne? Tak jak mówi motto tej akcji: „Historia jest nauczycielką życia” To dzięki znajomości historii młode pokolenie będzie w stanie ocenić, jakie błędy popełniali rodacy na przestrzeni lat, ale też jakie były przyczyny nie tylko ich porażek ale również ich sukcesów. To są takie symboliczne drogowskazy – powiedział poseł Patryk Jaki.

Nawiązując do akcji zbierania podpisów szef KP Solidarnej Polski poseł Arkadiusz Mularczyk przywołał motta Jana Pawła II, które umieszczono na tablicy upamiętniającej parlamentarzystów poległych w czasie II wojny światowej i państwa totalitarnego.

 – Naród, który traci swoją pamięć, traci swoje sumienie. Uważamy, że ta inicjatywa którą podjęło środowisko SP przy pomocy organizacji pozarządowych zmierza ku temu, żeby naród nie tracił swojej pamięci. W ciągu ostatnich kilkunastu lat widzimy niepokojące zjawiska, że w bardzo wielu także w mediach ta pamięć o naszej historii, tradycji zanika – powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Zbigniew Ziobro zwrócił uwagę na jakże istotny fakt, że na czele naszego państwa stoi prezydent Bronisław Komorowski, który jest historykiem, na czele rządu stoi Donald Tusk – historyk, Senat reprezentuje również historyk.

 – Można powiedzieć, że historycy jak nigdy wcześniej mają ogromny wpływ na bieg spraw w naszej ojczyźnie i to właśnie oni popełniają grzech szczególnie ciężki bo są świadomi tego, co czynią a co my czynić im nie chcemy pozwolić. Nie chcemy pozwolić na to, żeby rugowali historię z polskich szkół. Nie ma świadomości, nie ma tożsamości, nie ma wspólnoty bez wiedzy z zakresu historii własnej – powiedział poseł Zbigniew Ziobro – powiedział poseł Zbigniew Ziobro

W zbieranie podpisów włączyło się wiele organizacji – m.in. Solidarni 2010.

 

Wypowiedź Patryka Jakiego:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź Arkadiusza Mularczyka:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź Zbigniewa Ziobro:


Pobierz Pobierz

 

RIRM/PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl