fot. PAP

Projekt PiS ws. bezrobocia odrzucony

Sejm głosami koalicji PO-PSL odrzucił projekt ustawy o Narodowym Programie Zatrudnienia, którego autorem jest PiS. Za odrzuceniem było  227  posłów,  przeciwko 208, 1 osoba wstrzymała się od głosu. 

Poseł Beata Szydło, wiceprezes PiS, podkreślała przed głosowaniem, że nie ma dziś w Polsce poważniejszego problemu i ważniejszej sprawy niż praca. Mamy ponad  2 mln bezrobotnych, 2,5 mln młodych Polaków, którzy opuścili kraj w poszukiwaniu pracy za granicą, ukryte bezrobocie w rolnictwie – ponad 1 mln osób, do tego dochodzą osoby niezarejestrowane w urzędach pracy.

Na tym jednak nie koniec: co trzecie dziecko żyje w biedzie, a co szóste w nędzy, Polska wschodnia się wyludnia, ludzie wyjeżdżają do pracy za granicę.

– Mam nadzieję, że te dane robią wrażenie przede wszystkim na parlamentarzystach koalicji rządzącej. Mam pytanie do pana posła wnioskodawcy: czy można tę tendencję odwrócić; czy są programy, które można zrealizować od razu, żeby dać Polakom więcej pracy? Jak pan poseł ocenia stanowisko największej partii rządzącej, która z jednej strony ustami swojego lidera twierdzi, że jest otwarta na wszelkie propozycje dotyczące walki z bezrobociem, a z drugiej strony zgłasza wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu Narodowego Programu Zatrudnienia? – powiedziała poseł Beata Szydło.

Poseł Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej Komisji Polityki Społecznej, podkreślał że dziś największą grupę bezrobotnych stanowią ludzie młodzi do 35. roku życia. Zwracał uwagę na bierność rządu w tej sprawie.

– Czy utworzymy 1 milion 200 tysięcy miejsc pracy, czy 1 milion 400 tysięcy, czy 1 milion – to każde jest tutaj zyskiem. Przedstawiamy propozycje dotyczące ulg dla przedsiębiorców, którzy będą zatrudniali osoby poszukujące pracy; przedstawiamy propozycje dotyczące pracowników, bezrobotnych którzy poszukują pracy. Przedstawicielka klubu PO nie znalazła konkretnych przyczyn, żeby złożyć wniosek o odrzucenie tego projektu. Dzisiaj dajemy państwu konkretny, opracowany projekt z konkretnymi rozwiązaniami. Wszyscy jesteśmy zaskoczeni, że składacie wniosek o odrzucenie. Nie ma to nic wspólnego z tym, o czym mówił lider waszej partii – powiedział poseł Stanisław Szwed.

Wiceminister pracy Jacek Męcina poddał ostrej krytyce projekt PiS-u. Odnosząc się do działań rządu w zakresie łagodzenia skutków bezrobocia wymienił m.in. wzrost o 20 proc. nakładów na Fundusz Pracy, który wg wyliczeń resortu ma zaktywizować pół miliona osób bezrobotnych. Zapewnił, że rząd jest w stanie jeszcze szybciej zbudować 1 milion 200 tysięcy miejsc pracy. Minister Jacek Męcina zapowiedział, że na przyszłym posiedzeniu Sejmu, posłowie zajmą się ustawą o ochronie miejsc pracy.

RIRM

drukuj