Projekt „konstytucja dla przedsiębiorców” trafił do konsultacji

Wzmocnienie praw przedsiębiorców i partnerskich relacji biznesu z administracją, większe uprawnienia dla organizacji pracodawców czy racjonalizacja kar – to niektóre propozycje projektu „konstytucji dla przedsiębiorców”.

12 maja rząd przyjął założenia projektu; wczoraj dokument trafił do konsultacji. Nowe przepisy mają zastąpić wielokrotnie nowelizowaną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 roku.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk podkreśla, że propozycje poprawiające sytuację przedsiębiorców to kroki we właściwym kierunku, jednak – jak zauważa – w tej chwili może to być tylko propozycja przedwyborcza.

Działania w stronę poprawy sytuacji przedsiębiorców zawszę mają sens. Tylko mówiąc szczerze obawiam się o realność tych propozycji – w tym sensie, że do końca prac Parlamentu zostało naprawdę niewiele czasu. Obieram to ze zdziwieniem, że dopiero na koniec kadencji ministerstwo gospodarki wychodzi z takimi propozycjami. Wygląda to raczej na taką propozycję „kampanijną”, na kampanię wyborczą do parlamentu. Minister gospodarki będzie mógł się chwalić, że przygotował jakieś rozwiązania, natomiast wiadomo będzie, że one po prostu fizycznie nie będą mogły być przez ten Sejm przyjęte – mówi ekonomista.

Projekt nowego prawa działalności gospodarczej jest sztandarowym projektem Ministerstwa Gospodarki.

RIRM

drukuj