fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Projekt dot. przywrócenia zlikwidowanych połączeń kolejowych skierowany do konsultacji

Rząd chce przywrócić dostęp do zlikwidowanych połączeń kolejowych. Projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie został skierowany do konsultacji społecznych. Jego autorem jest Ministerstwo Infrastruktury.

Obecnie jedna piąta kraju nie ma dostępu do kolei – napisano w „Rzeczpospolitej”.

Sytuacja na torach pogorszyła się po tym, jak zarząd PKP PLK podjął uchwałę o likwidacji jednej z linii kolejowych o długości ponad 75 kilometrów. Na skutek tej decyzji 100 miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców zostało pozbawionych dostępu do tego typu transportu.

Nowela ma zachęcić samorządy do zapewnienia i odtworzenia lokalnych połączeń kolejowych w głąb sąsiedniego województwa. Przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku. O szczegółach mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

– Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której, we współpracy z samorządem terytorialnym, będziemy odtwarzali połączenia kolejowe, które zostały zlikwidowane w ubiegłych latach. Stwarza ona możliwość partnerskiej współpracy i angażowania tych, którzy odpowiadają bezpośrednio za transport regionalny. Jest to zmiana ustawy o szerszym charakterze z innymi elementami, ale najważniejszy jest ten komponent, który nazywamy filarem prawnym „Kolei plus”. Utrudni on likwidację istniejących linii kolejowych i będzie generował możliwość odtwarzania tego, co zostało zlikwidowane – wskazuje Andrzej Bittel.    

Kolej jest jednym z najpopularniejszych środków transportu. W 2011 roku na terenie 6 województw przewieziono ponad 131 milionów pasażerów, a w 2018 – blisko 160 mln osób.

RIRM

drukuj