fot. pixabay.com

Inwestycje na kolei

Ten i przyszły rok mają być w Polsce okresem wielkich inwestycji na kolei. Do końca roku PKP PLK mają ogłosić postępowania przetargowe na roboty budowlane o łącznej wartości ok. 17 mld zł.

Zamówienia PKP PLK w obecnej unijnej perspektywie opiewają na łączną kwotę 72 mld zł.

– Zapowiedzi zamawiającego PKP PLK to jest 10 mld rocznie wydawanych na przebudowy czy też nowe inwestycje związane z koleją. To jest ogromny program realizacji zakresu inwestycji kolejowych – podkreśla Artur Popko, prezes zarządu Budimexu.  

Te pieniądze poprawiają stan infrastruktury kolejowej w Polsce.

– My w wielu miejscach nadrabiamy olbrzymie zaległości utrzymaniowe, a prace, które prowadzimy, to najczęściej są prace, które polegają na zlikwidowaniu starej infrastruktury i zbudowanie w to miejsce zupełnie nowej – wskazuje Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.  

Odpowiadającej nowym wymaganiom infrastruktury kolejowej w zakresie torów, sieci trakcyjnej i sterowania ruchem kolejowym. Inwestycje kolejowe są niezwykle skomplikowane.

– 95 proc. tych inwestycji jest realizowana pod ciągłym ruchem taboru kolejowego, prowadzone są głównie w godzinach nocnych, podczas zamknięć przejazdów pociągów – tłumaczy Artur Popko.

PKP PLK już teraz przygotowuje się do nowej unijnej perspektywy finansowej.

– Mamy przygotowanych wiele projektów, które w tej chwili już są na etapie dokumentacyjnym, na etapie pozyskanych pozwoleń na budowę – mówi Arnold Bresch. 

Jeżeli tylko nowa perspektywa zostanie zdefiniowana, będą ogłaszane przetargi.

TV Trwam News

drukuj