fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Program Rodzina 500 plus będzie jednym z punktów posiedzenia Senatu

Rozszerzenie programu ,Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko – to jeden z punktów rozpoczynjącego się dziś posiedzenia Senatu. Projekt stanowi jedną z propozycji tzw. nowej piątki Prawa i Sprawiedliwości.

Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca. Po rozszerzeniu, program ,Rodzina 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 roku życia. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo – wychowawczych.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wskazał, że środki w budżecie państwa na ten cel są zapewnione.

– Od 1 lipca nowe rozwiązania, czyli objęcie wszystkich dzieci do 18 roku życia programem ,Rodzina 500 plus będzie pewne. Wówczas otwarte zostanie składanie wniosków. Z nowego rozwiązania skorzysta prawie 7 milionów dzieci. Mamy środki w budżecie państwa na ten rok, a także w przyszłym nie zabraknie pieniędzy na realizację programu. Rodzina 500 plus jest dla Prawa i Sprawiedliwości najważniejszym programem, wspierającym politykę rodzinną państwa – podkreślił Stanisław Szwed.

Dotychczas świadczenie Rodzina 500 plus przysługiwało na drugie i trzecie dziecko. W przypadku pierwszego obowiązywało kryterium dochodowe w wysokości 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie. W przypadku rodziny wychowującej dziecko z niepełnosprawnością próg wzrastał do 1200 zł netto.

Obecnie z rządowego programu Rodzina 500 plus korzysta ponad 3,6 mln dzieci.

RIRM

drukuj