fot. Paweł Palembas

Prognoza pogody na 26 i 27 stycznia

Jak informuje IMGW, Europa północno-wschodnia oraz południowo-zachodnia będą pod wpływem wyżów. Pozostały obszar kontynentu będzie w zasięgu niżów z ośrodkami nad Irlandią, Wyspami Owczymi, Zatoka Ryską, Rumunią oraz Grecją wraz z układami frontów atmosferycznych. Polska znajdzie się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia, związanej z głównym niżem znad Wielkiej Brytanii i wtórnym ośrodkiem znad Polski centralnej, w strefie układu frontów atmosferycznych. Północno-wschodnia i centralna część kraju nadal będą w arktycznej masie powietrza, nad pozostały obszar kraju będzie napływało polarne morskie powietrze.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 991 hPa i będzie się wahało.

W sobotę zachmurzenie na ogół duże i opady śniegu, na Dolnym Śląsku, południu Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej możliwe opady deszczu ze śniegiem. Na południu i południowym zachodzie kraju opady śniegu okresami o umiarkowanym natężeniu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na przeważającym obszarze kraju do 3 cm, na południu kraju do 5 cm, w Beskidzie Śląskim do 8 cm, a w Sudetach do 10 cm. Temperatura maksymalna od -6 st. na Suwalszczyźnie i Podkarpaciu, około -3 st., -2 st. w centrum do 1 st. na Pomorzu Zachodnim. Wiatr słaby i umiarkowany, w górach i na Dolnym Śląsku porywisty, południowy skręcający na południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr w porywach do 80 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, w drugiej połowie nocy i rano na północnym wschodzie możliwe rozpogodzenia. Miejscami opady śniegu, na południowym zachodzie i południu kraju opady deszczu ze śniegiem, a przejściowo możliwe tam także opady marznące powodujące gołoledź. Na Mazurach i Warmii nad ranem mgła marznąca, osadzająca szadź, ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od -14 st. na północnym wschodzie; -10°C na wschodzie i Kaszubach, około -7 st. w centrum do 0 st. na zachodzie. Podczas dłuższych rozpogodzeń na północnym wschodzie możliwy spadek temperatury do -15 st. Wiatr na wschodzie i południu słaby zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, nad morzem i w górach okresami porywisty, południowo-wschodni. W górach wiatr w porywach do 80 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W niedzielę zachmurzenie duże, gdzieniegdzie możliwe większe przejaśnienia. Okresami opady śniegu, a na zachodzie i południu także deszczu ze śniegiem, na Dolnym Śląsku opady deszczu. W zachodniej i południowej Polsce przejściowo możliwy deszcz marznący powodujący gołoledź. Temperatura maksymalna od -8 st. na Suwalszczyźnie, około -1 st., 0 st. na Podkarpaciu i w centrum do 4 st. na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie. Wiatr umiarkowany, na północy i południu kraju okresami porywisty, w górach w porywach do 75 km/h, południowo-wschodni i południowy. Miejscami na północy i wschodzie kraju wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

W sobotę w Warszawie zachmurzenie na ogół duże. Okresami opady śniegu. Temperatura maksymalna -4 st. Wiatr słaby, z kierunków południowych. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Początkowo słabe opady śniegu. Temperatura minimalna -8 st. Wiatr słaby, zmienny. W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Od zachodu i południa postępujące w ciągu dnia opady śniegu. Temperatura maksymalna -3 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

PAP/RIRM

drukuj