fot. Monika Bilska

Prof. W. Polak o Parku Pamięci Narodowej: To, co robi Fundacja Lux Veritatis i Rodzina Radia Maryja, to ewenement na skalę światową

To, co robi Fundacja Lux Veritatis i Rodzina Radia Maryja, to ewenement na skalę światową – tak o budowie Parku Pamięci Narodowej w Toruniu powiedział prof. Wojciech Polak. Historyk podkreślił, że będą kolejne tysiące historii opowiadających o bohaterstwie Polaków ratujących Żydów.

W Polsce za pomoc Żydom groziła kara śmierci temu, kto pomagał i całej jego rodzinie. We Francji za pomoc Żydom szło się do więzienia. Niemcy doskonale wiedzieli, że tylko tyranią będą w stanie złamać ducha polskiego narodu. Ale i ta tyrania okazała się niewystarczająca. Polacy pomagali na ogromną skalę. Uratowali tysiące ludzkich istnień.

To wciąż nieznana, ale ogromna liczba uratowanych – mówił prof. Wojciech Polak.

– Być może nawet sięgała 200 tys. osób – wskazał prof. UMK i WSKSiM Wojciech Polak.

Nikt dotąd w Polsce na taką skalę nie prowadził badań nad tym, w jaki sposób Polacy pomagali Żydom w czasach okupacji.

– To, co robi Fundacja Lux Veritatis to jest ewenement na skalę światową – akcentował profesor.

Park Pamięci Narodowej, który dziś zostanie otwarty w Toruniu, upamiętnia ponad 18 tysięcy nazwisk. Docelowo będzie ich więcej – 40 tysięcy.

Historyk prof. Wojciech Polak sam chce zgłosić się z wyjątkową historią swojej cioci, łączniczki Armii Krajowej, Janiny Lisowskiej.

– Ciocia opowiadała mi, że gdy mieszkała samotnie w gospodarstwie w miejscowości Sekły, niedaleko miasteczka Widze, weszła kiedyś do stodoły, w stodole była młoda Żydówka, uciekinierka z getta, którą się zaopiekowała, a potem przekazała ją oddziałowi leśnemu AK i ona razem z tymi partyzantami była w lesie – opisał wykładowca akademicki.

Tych historii jest więcej. Każda z nich opowiada o ogromnym poświęceniu i miłości człowieka do człowieka.

Nieprzypadkowo w Kaplicy Pamięci, która jako pierwsza miała upamiętniać polskie bohaterstwo, na ścianie wypisane zostały słowa z Ewangelii: „Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje, oddaje za przyjaciół swoich”.

Zachęcamy do spaceru on-line po Kaplicy Pamięci http://kaplica-pamieci.pl/

TV Trwam News

drukuj