Autorstwa AON102 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31003394

Prof. W. J. Wysocki o objęciu stanowiska dyrektora Muzeum Wojska Polskiego przez gen. Bogusława Packa: Jak można zderzyć wartości, którym ma służyć Muzeum Wojska Polskiego, z tym, co reprezentuje sobą gen. Pacek?

Zapewne wielu mogłoby być dyrektorami Muzeum Wojska Polskiego, ale nie ten wskazany przez ministra obrony narodowej, który jest właściwie skamieliną nie tylko epoki stanu wojennego, ale także okresu stalinowskiego, i który do ostatnich dni opowiadał się za tym wszystkim, co jest reliktem stalinowskim. Jak więc można zderzyć wartości, którym ma służyć Muzeum Wojska Polskiego, z tym, co reprezentuje sobą gen. Pacek? – mówił prof. Wiesław Jan Wysocki, kierownik Katedry Historii XIX i XX wieku na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W ubiegłym tygodniu gen. Bogusław Pacek – dawny funkcjonariusz wojskowej bezpieki – objął stanowisko dyrektora Muzeum Wojska Polskiego. W odpowiedzi na tę decyzję prof. Wiesław Jan Wysocki oraz prof. Sławomir Cenckiewicz zrezygnowali z zasiadania w Radzie Muzeum Wojska Polskiego.

– Muzeum Wojska Polskiego to jedno z najważniejszych ośrodków, które kształtuje świadomość. Dla całego społeczeństwa i dla Wojska Polskiego jest świadectwem zaangażowania – przez ponad dziesięć wieków – w działalność wolnościową i służącą sprawie Polski. Szerzej mówiąc – służbie Bogu i Ojczyźnie. Dziedzictwo historii Wojska Polskiego zobowiązuje dzisiaj także i nas – podkreślił prof. Wiesław Jan Wysocki.

Historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, odnosząc się do  decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej ws. Muzeum Wojska Polskiego, stwierdził, że są pewne granice, których przekraczać nie można.

– Zapewne wielu mogłoby być dyrektorami Muzeum Wojska Polskiego, ale nie ten wskazany przez ministra obrony narodowej, który jest właściwie skamieliną nie tylko epoki stanu wojennego, ale także okresu stalinowskiego, i który do ostatnich dni opowiadał się za tym wszystkim, co jest reliktem stalinowskim. Jak więc można zderzyć wartości, którym ma służyć Muzeum Wojska Polskiego, z tym, co reprezentuje sobą gen. Pacek? – pytał profesor.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że cała linia Wojska Polskiego i państwowości polskiej jest właściwie jednorodna i wiąże każde pokolenie służbą, która zwykle była służbą szlachetną.

– Natomiast decyzja o objęciu przez gen. Bogusława Packa stanowiska dyrektora Wojska Polskiego niewątpliwie tę szlachetność kwestionuje. Niezależnie od jego biografii wojskowej – warto podkreślić – w ostatnim czasie generał Pacek zaprezentował książkę, w której gloryfikował główne postaci stanu wojennego. Czyli jakby nic nie zrozumiał i gotów jest poświadczać, że jest on człowiekiem formacji rosyjskiej i kremlowskiej – mówił prof. Wiesław Jan Wysocki.

Ja nie mam żadnego zaufania do gen. Bogusława Packa i nie powinien mieć nikt, kto sprawuje władze, włącznie z ministrem obrony – zakończył historyk.

Całość rozmowy z prof. Wiesławem Janem Wysockim dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl