Prof. M. Ryba: Propozycje zmian dot. sądownictwa mogą dać szansę KE na wyjście z twarzą z konfliktu

Propozycje zmian w ustawach dotyczących sądownictwa mogłyby dać szansę Komisji Europejskiej na wyjście z twarzą z konfliktu – uważa prof. Mieczysław Ryba, politolog.

Bruksela twierdzi, że w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przyjęto ustawy, które zagrażają niezależności sądownictwa. KE prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekty nowelizujące ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i Trybunale Konstytucyjnym. W ocenie polskich władz propozycje wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej.

Prof. Mieczysław Ryba zwraca uwagę, że propozycje ustawodawcze mogą stanowić argument w negocjacjach z Komisją.

– To jest pewna zapowiedź czy możliwość dokonania korekt. Może nie tak głębokich i istotnych, ale takich, które Komisji Europejskiej mogłyby dać szansę wyjścia z twarzą z tego konfliktu. Wiadomym jest, że to będzie procedowane na gruncie parlamentarnym, a w miedzy czasie toczą się negocjacje z Komisją. Jest to argument negocjacyjny, który będą mogli wykorzystać rząd i premier, a czy spór rzeczywiście zostanie zażegnany, to czas pokaże – ocenia politolog. 

Nowele ustaw przewidują m.in., że minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa. W projekcie PiS zaproponowano też zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat.

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło także nowelizację przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusu jego sędziów. Projekt przewiduje opublikowanie trzech dotychczas niepublikowanych orzeczeń wydanych z naruszeniem prawa przez TK.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl