fot. flickr.com

Prof. K. Pawłowicz: Jeśli zostanę wybrana, przyjmę powołanie na sędziego TK

Jeśli zostanę wybrana, przyjmę powołanie na sędziego Trybunału Konstytucyjnego – powiedziała prof. Krystyna Pawłowicz, odnosząc się do informacji o zgłoszeniu jej kandydatury do TK. Podkreśliła, że jest merytorycznie przygotowana do pełnienia tej funkcji.

Jej zdaniem, należy przybliżyć Trybunał Konstytucyjny obywatelom. Jak podkreśliła, sędziowie TK powinni pisać uzasadnienia językiem zrozumiałym dla przeciętnego Polaka.

W ten sposób prof. Pawłowicz odniosła się do informacji, którą przekazał szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

„W piątek klub PiS zgłosił kandydatury na sędziów TK: Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch” – powiedział Ryszard Terlecki.

Prof. Krystyna Pawłowicz podkreśliła, że ma odpowiednie przygotowanie prawnicze i wieloletnią praktykę wykładowcy akademickiego. Jak zaznaczyła, jest merytorycznie przygotowana do sprawowania funkcji sędziego TK.

„Jeśli zostanę wybrana, to przyjmę powołanie. Uważam, że osoba 67-letnia, jak ja, ma już doświadczenie życiowe i przygotowanie zawodowe” – zaznaczyła.

Prof. Pawłowicz pytana, co będzie chciała wnieść do TK, odparła, że „trzeba przybliżyć Trybunał obywatelom”. Podkreśliła, że chciałaby wnieść do TK większą zrozumiałość dla obywateli.

„Sędziowie TK powinni pisać jasnym językiem zrozumiałym dla ludzi, dla przeciętnego Polaka” – zaznaczyła.

„To, co mi się wcześniej nie podobało, to nieprawdopodobnie długie uzasadnienia, pisane bardzo skomplikowanym językiem. Obywatele nie wiedzieli co i jak, nie rozumieli tego Trybunału” – wskazała.

Prof. Krystyna Pawłowicz poinformowała także, że zawiesza swoją aktywność na Twitterze i Facebooku.

3 grudnia 2019 r. kończą się kadencje trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

Prof. Krystyna Pawłowicz w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu. W Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej Pawłowicz informowała o wycofaniu się z życia politycznego i nie kandydowała w minionych wyborach parlamentarnych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl