fot. pixabay.com

Problemy branży budowlanej

Wzrost cen materiałów budowlanych, ale też paliw, energii i rosnąca presja płacowa – to największe problemy branży budowlanej. Ponadto coraz częściej rośnie ryzyko niewypłacalności małych i średnich firm.

Wybuch wojny na Ukrainie wpłynął na kondycję finansową i sytuację w branży budowlanej. Rosnące koszty to największy problem firm. Wojna spowodowała również, że z sektora budownictwa ubyło do 30 proc. zatrudnionych. Większość z nich to Ukraińcy, którzy wrócili bronić kraju.

Bez pracowników z Ukrainy polskie budownictwo nie jest w stanie skutecznie funkcjonować – wskazał dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

– Szacujemy, że ok. 20–30 proc. pracowników z Ukrainy, którzy legalnie pracowali na polskich budowach, wróciło do swojej ojczyzny. To jest oczywiście bardziej odczuwalne w mniejszych przedsiębiorstwach, w których odsetek pracowników z Ukrainy był wyższy, ale bezpośrednio wpływa też na tempo prac realizowanych przez generalnych wykonawców. Dzisiaj jest jednak zbyt wcześnie, żeby ocenić skalę ewentualnych opóźnień – powiedział dr Damian Kaźmierczak.

Poważnym problemem jest również dostępność materiałów budowlanych. Brakuje stali i drożeje cement, który Polska importowała głównie ze Wschodu.

– Brakuje przede wszystkim stali, ponieważ jeszcze przed wojną 20–30 proc. wykorzystywanej w Polsce stali przywożono głównie z Rosji, Ukrainy i z Białorusi. Oczywiście w ciągu kilku tygodni ten problem już się załagodził. Stal zaczęła przybywać do Polski z innych kierunków i z innych kontynentów. Jednak problematyczny jest też dostęp do wyrobów z drewna, które importowaliśmy m.in. z Białorusi – wyjaśnił główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Polskie Składy Budowlane podały, że w maju br. ceny materiałów budowlanych i remontowych wzrosły o 34 procent. Rosnące ceny odnotowano we wszystkich kategoriach produktowych. Niektóre z materiałów podrożały o ponad 50 procent.

Wzrost kosztów jest najbardziej odczuwalny dla małych i średnich przedsiębiorstw. Tam sytuacja jest najtrudniejsza. Według danych opracowywanych przez międzynarodową firmę  Coface, wzrosła liczba niewypłacalności firm budowlanych, a płynność polskich firm uległa pogorszeniu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl